aktualności Suzuki 1 Liga

Ostatnie przegrane tyszan mocno komplikują sytuacje w tabeli, a żeby uzyskać przewagę parkietu w play-off i pozostać w pierwszej czwórce powoli zaczyna brakować marginesu błędu. W sobotnie popołudnie GKS zawalczy z drużyną z Krakowa, która w ostatniej kolejce zapewniła sobie już nawet matematyczne utrzymanie na zapleczu ekstraklasy. O sile AGH stanowi młodzież, a główną postacią całej organizacji jest trener Wojciech Bychawski. 

Mecz na tyskiej hali z pierwszej rundy bez historii. Drużyna z Krakowa wstawiła się wtedy bez trenera Bychawskiego, co było wyraźnie widać na parkiecie. Trójkolorowi od pierwszych sekund przejęli inicjatywę i spokojnie dowieźli zwycięstwo do samego końca wygrywając 94:73. Patryk Stankowski zanotował wtedy 18 punktów będąc liderem punktowym GKS-u w tym meczu. 

fot.: Michał Giel

Liderem punktowym krakowian jest 20-letni Szymon Szmit! Rzucający notuje 12.7 punktów, w tym 2 celne „trójki” na mecz na niespełna 34% skuteczności! Lepszym strzelcem zza łuku w drużynie jest tylko Patryk Wydra, który trafia 2.2 prób z obwodu na 35.3% skuteczności. Obok 20-letniego Szmita musimy postawić 40-letniego Pawła Zmarlaka, który jak jest wino i od lat gra na wysokim poziomie! Najlepszy swój sezon na poziomie 1 ligi rozegrał rozegrał w latach 2018/2019 reprezentując barwy GKS-u Tychy. Średnie „Zmarłego” wynosiły wtedy 13.1 punktów i 8.1 zbiórek. W tegorocznych rozgrywkach podkoszowy wykręca linijkę 8.4 punktów, 7.7 zbiórek oraz 5.1 asyst (rekord kariery). W jednej ze swoich wypowiedzi trener Bychawski chwalił swojego zawodnika, w którego wierzy i który ciężko pracuje, przez co widać wyraźny progres w jego grze. Mowa o Mohamedzie Abdelaalu, który ma korzenie egipskie. Zawodnik w ciągu ostatnich 5 spotkań aż 3-krotnie przekroczył barierę 10 punktów, dodatkowo w ostatnim meczu z Turowem Zgorzelec zanotował swoje pierwsze double double w tym sezonie – 11 punktów i 10 zbiórek (6 w ataku). 

fot.: Michał Giel

AGH zdobywa 76.2 punkty, jednak swoich oponentów zatrzymuje na 79.4 „oczkach”. Z obwodu rzucają na 30% skuteczności. Na pierwszy rzut oka w średnich statystykach rzuca się skuteczność z lini rzutów osobistych. Na ponad 20 prób akademicy trafiają zaledwie 68.4%. Kolejnym słabszym elementem AGH jest walka na tablicach. Zbierają zaledwie 35.7 piłek, a rywalom pozwalają na 40.2! Na wyróżnienie natomiast zasługuje niska liczba strat – zaledwie 13.5.

Pomimo pewnego utrzymania AGH na pewno będzie chciało powalczyć o jeszcze wyższe lokaty na koniec sezonu i obronić swoją twierdze! Dla tyszan natomiast teraz każde zwycięstwo jest na wagę złota.

AZS AGH Kraków GKS Tychy, 18.03.2022 o 15:00

Najlepsi w swoich statystykach zawodnicy AZS-u AGH Kraków:

Punkty: 12.7 – Szymon Szmit

Zbiórki: 7.7 – Paweł Zmarlak

Asysty: 5.1 – Paweł Zmarlak

Przechwyty: 1.5 – Paweł Zmarlak

Celne/% za 3: 2.2/35.3 – Patryk Wydra

EVAL: 14.0 – Paweł Zmarlak

Transmisja z meczu odbędzie się na platformie emocje.tv.