aktualności Pekao S.A. 1 Liga

GKS pomimo dotkliwej porażki z Kotwicą Kołobrzeg zameldował się w fazie play-off. Będzie to 8 (!) sezon z rzędu, kiedy to trójkolorowi zagrają w najważniejszej części sezonu (sezon 2019/2020 przedwcześnie zakończony pandemią – miejsce 8). Podopieczni trenera Jagiełki przed niedzielnym meczem są już pewni 8 miejsca, jednak w Warszawie nikt nie będzie odpuszczał, bo trzeba zbudować morale i serię zwycięstw przed zbliżającymi się spotkaniami. Mecz z Polonią na tyskiej hali rozpoczął serię 4 ważnych zwycięstw oraz zakończył pozytywnie 2023 rok. Spotkanie zakończyło się wynikiem 84:72, a do zwycięstwa poprowadził Maciek Koperski z linijką 19 punktów, 9 zbiórek i 4 przechwytów. Po stronie Czarnych Koszul dobre występy dali podkoszowi – Bartłomiej Pietras z 15 punktami i 9 zbiórkami oraz Damian Cechniak z 14 punktami i 6 zbiórkami. 

fot.: Michał Giel

Polonia na kilka kolejek temu zapewniła sobie pewne utrzymanie w lidze, a zarazem oddaliły się szanse na awans do play-off, zatem rozstała się ze swoim liderem w tym sezonie. Eric Williams przeniósł się do G-League, gdzie reprezentuje rezerwy Memphis Grizzlies. Amerykanin w 10 spotkaniach notował średnio 15.4 punktów, 7.3 zbiórek oraz 4 asysty na mecz. Bardzo dobry sezon rozgrywa Damian Cechniak, który w niespełna 29 minut zdobywa 12.8 punktów oraz 10.3 zbiórek (3.3 w ataku). Cechniak jest najlepszym Polakiem w lidze pod względem efektywności, notując EVAL średni 20.2. Jest również najlepiej blokującym zawodnikiem ligi ze średnią 2.3 bloków na mecz! Kolejnymi strzelcami Polonii są Przemysław Kuźkow oraz Maksymilian Motel, którzy zdobywają średnio po 11.3 „oczek”. Kuźkow dobrze odnajduje się w rzutach z obwodu skąd trafia 33.3% swoich prób. Motel jest odpowiedzialny za rozgrywanie, rozdając średnio 4.6 asyst. Wymusza 4.5 fauli na mecz, a z lini rzutów wolnych trafia na 72.7%. W rozgrywaniu pomaga mu Michał Kierlewicz, który do 9.5 punktów dokłada 5 asyst oraz 3.8 zbiórek. Pod koszem Cechniakowi pomaga doświadczony Patryk Pełka, który grozi również rzutem zza łuku. Pełka notuje średnio 8.8 punktów oraz 6.7 zbiórek, a z obwodu trafia na 31.9% skuteczności. Rolę młodzieżowców pełnią Jakub Osiński, Adam Lisewski oraz Michał Szymański. Najwięcej szans dostaje Osiński, który 21 minut na parkiecie przekłada na 4.6 punktów oraz 2 zbiórki. 

Podopieczni trenera Pendrakiewicza są jedną z drużyn, która zdobywa najmniej punktów w całej lidze ze średnią zaledwie 79.3. Tracą natomiast 83.2 „oczek”. Pomimo małej liczby rzuconych punktów rozdają 19.2 asyst na mecz! Bardzo dobrze radzą sobie na tablicach, gdzie zbierają 41.2 piłek, co daje im 2 najlepszy wynik w lidze. Pomimo jednych z najlepszych wyników w zbiórkach to pozwalają swoim oponentom na ponad 12 zbiórek w ataku. Kolejną piętą achillesową Czarnych Koszul są straty. Słabo radzą sobie pod presją rywala i tracą 16.3 piłek na mecz! Jest to najgorszy wynik w całej lidze. 

fot.: Michał Giel

Mecz dla GKS-u, można by powiedzieć, że nie wiele znaczy, ponieważ ani nie poprawią, ani nie pogorszą swojej sytuacji w tabeli. Takie mecze jednak są bardzo ważne w kontekście budowania siebie i swojej pewności przed fazą play-off, więc trójkolorowi będą chcieli pokazać w niedzielę, że ciężką pracą i treningiem zasłużyli na bycie w play-off! 

„Mecz w Warszawie będzie dla nas ostatnim sprawdzianem przed najważniejszą częścią sezonu. Fakt, że mamy pewna pozycję w play-off na pewno nie zmieni naszego podejścia, chcemy zacząć serię wygranych już w niedzielę!” – mówi przed ostatnim meczem rundy zasadniczej Karol Nowakowski.

KKS Polonia WarszawaGKS Tychy,  14.04.2024 o 18:00

Najlepsi w swoich statystykach zawodnicy KKS Polonii Warszawa: 

Punkty: 12.8 – Damian Cechniak

Zbiórki: 10.3 – Damian Cechniak

Asysty: 5.0 – Michał Kierlewicz

Przechwyty: 1.3 – Michał Kierlewicz

Celne/% za 3: 1.4/33.3 – Przemysław Kuźkow

EVAL: 20.2 – Damian Cechniak 

Transmisja z meczu odbędzie się na platformie emocje.tv.