aktualności Pekao S.A. 1 Liga

GKS pokonuje rezerwy Śląska w Kosynierce, jako pierwszy zespół w tym sezonie! Będąc na fali trójkolorowi się nie zatrzymują, bo zwycięstw cały czas potrzebują jak tlenu. Po drugiej stronie jest natomiast krakowski AGH, który jest w coraz gorszej sytuacji w kontekście walki o utrzymanie. Akademicy z Krakowa już w sobotę będą chcieli sprawić niespodziankę na tyskiej hali. AGH zajmuje aktualnie 17 miejsce w tabeli z 34 punktami. 

W meczu w Krakowie akademicy mocno postawili się tyszanom, a o wynik walczyły obie strony do ostatnich minut. Finalnie po 40 minutach to GKS się cieszył ze zwycięstwa 80:77. Najwięcej „oczek” dla tyszan zdobył Maciej Koperski, a po drugiej stronie dowodził Damian Ciesielski z 30 punktami. 

fot.: Michał Giel

Od tamtej pory skład AGH się zmienił. Z zespołem pożegnali się Mohamed Abdelaal, Arkadiusz Adamczyk oraz młodzieżowiec Bartosz Leśniak, a w ich miejsce dołączyli Tomasz Palmowski z ekstraklasowego GTK Gliwice oraz jeden z liderów zeszłego sezonu Kaheem Ransom. Dołączenie Amerykanina oznaczało jedno – walka o utrzymanie w lidze. Ransom z miejsca stał się liderem akademików i w ciągu 30 minut na parkiecie notuje 22.1 punktów, 5 zbiórek i 6.3 asyst. Oddaje 17 (!) rzutów na mecz na skuteczności 43.7%. Z obwodu rozgrywający oddaje ponad 5 rzutów jednak trafia tylko 24.3% z nich. Rok temu Ransom przyjechał z drużyną z Radomia do Tychów i wziął całą odpowiedzialność gry na siebie. Zawodnik zagrał wtedy 40 minut i zdobył 37 punktów (12/22 z gry i 11/12 za 1), zebrał 5 piłek i rozdał 8 asyst, co dało łączny eval 40! Na koniec ze zwycięstwa cieszyli się trójkolorowi wygrywając tamto spotkanie z HydroTruckiem 98:96. Drugim strzelcem drużyny z Krakowa jest wspomniany wcześniej Damian Ciesielski. Rozgrywający notuje 14 punktów oraz 4.5 asyst. W tym sezonie Ciesielski trafił zaledwie 9 razy za trzy w 28 meczach, ale aż 3 z nich padły przeciwko tyszanom. Rafał Komenda początek sezonu indywidualnie miał bardzo udany, jednak ostatnie mecze są zdecydowanie poniżej jego formy. Podkoszowy w ostatnich 5 spotkaniach notuje średnio 7 punktów oraz 4.6 zbiórek. Jego średnie z całego sezonu to 11.3 „oczek” oraz 6.3 zbiórek (2.4 w ataku). Najsłabsza strona Komendy to rzuty osobiste, których oddaje 6.6 na mecz, a trafia ledwie 37%. Były zawodnik GKS-u, Kacper Mąkowski, jest najlepiej rzucającym z obwodu zawodnikiem AGH, trafiając na skuteczności 32%. Skrzydłowy w 28 meczach notuje średnio 10.9 punktów oraz 3.2 zbiórek. W rotacji młodzieżowej są Jan Śmiglak, Mateusz Orłowski oraz Przemysław Nowicki. Orłowski dostaje największe minuty z tej trójki, na które przekłada 6.8 punktów oraz 2.3 zbiórek. 17-latek pokazał już w tym sezonie, że potrafi wziąć dużą odpowiedzialność na siebie rzucając np. Polonii Warszawa 24 punkty, czy rezerwom Śląska 21 punktów. 

Podopieczni trenera Zycha zdobywają 77.6 punktów, a tracą 87.7. Zdecydowanie więcej grają pod kosz, skąd trafiają ponad 21 rzutów na 52.2%. Zza lini 6.75m natomiast rzucają na zaledwie 29.1%. Skuteczność z osobistych jest jedną z najgorszych w lidze ze średnią 61.7%. Słabo radzą sobie na tablicach, gdzie zbierają zaledwie 33.2 piłek, co jest najgorszym wynikiem w całej lidze. 

fot.: Michał Giel

To dla GKS-u będzie jeden z meczów, które po prostu trzeba wygrać, ale zaraz AGH niejednokrotnie napsuło krwi w tym sezonie wygrywając np w Kołobrzegu czy Koszalinie. Potrzebna będzie pełna koncentracja przez 40 minut, aby odnieść cenne zwycięstwo!

„Musimy podtrzymać naszą agresję w obronie, skupienie się na założeniach indywidualnych oraz naszą konsekwentną grą w ataku, bo w Krakowie pozwoliliśmy się otworzyć niektórym zawodnikom i do ostatnich minut walczyliśmy o zwycięstwo. Wiemy o co gramy, więc damy z siebie wszystko aby zwycięskie punkty zostały w Tychach!” – mówi przed sobotnim spotkaniem Maks Duda.

GKS TychyAZS AGH Kraków,  02.03.2024 o 14:00

Najlepsi w swoich statystykach zawodnicy AZS-u AGH Kraków: 

Punkty: 25.1 – Kaheem Ransom

Zbiórki: 6.3 – Rafał Komenda

Asysty: 6.3 – Kaheem Ransom

Przechwyty: 2.7 – Kaheem Ransom

Celne/% za 3: 1.7/32.0 – Kacper Mąkowski 

EVAL: 22.7 – Kaheem Ransom

Ceny biletów:

  • normalny – 15 zł
  • ulgowy – 8 zł

Kasy biletowe otwierają się na hali godzinę przed rozpoczęciem meczu. 

Transmisja z meczu odbędzie się na platformie emocje.tv.