aktualności Pekao S.A. 1 Liga

Ostatnia porażka w Opolu nie przekreśla GKS-u w play-offach, na które cały czas jest duża szansa w Tychach. Teraz podopieczni trenera Jagiełki pojadą na najbliższy wyjazd w tym sezonie. W Wielki Piątek zagrają derbowe spotkanie z AWF-em Katowice. Zespół z Katowic zajmuje ostatnie miejsce w tabeli i po ostatniej kolejce nie ma już żadnych szans na utrzymanie się w 1 lidze. U siebie wygrali zaledwie 1 spotkanie na 15 rozegranych, a łącznie tylko 5 razy schodzili z parkietu jako zwycięska drużyna. W meczu w pierwszej rundzie Mickiewicz postraszył tyszan walcząc do samego końca o zwycięstwo. Dla trójkolorowych bardzo dobre spotkanie zaliczył Maciek Koperski z 20 punktami, 7 zbiórkami i 4 asystami. Wśród katowiczan najlepiej punktował Łukasz Kłaczek, który zaliczył 21 punktów, 8 zbiórek oraz 4 asysty. 

fot.: Michał Giel

W trakcie sezonu do AWF-u dołączył Amerykanin Daniel Oladapo, który zagrał w 17 spotkaniach. Przebywa średnio 32 minuty na parkiecie w trakcie których notuje 20.5 punktów, 9.8 zbiórek (4.2 w ataku!) oraz 1.7 asyst. Bardzo mocno atakuje deskę co pokazują statystyki, ale jego gorszą stroną są rzuty osobiste, których oddaje ponad 7 na mecz trafiając na zaledwie 52.4%. Oprócz podkoszowego do składu dołączyli w trakcie sezonu również Kacper Rojek, Mikołaj Ratajczak, a w lutym nastąpiła także zmiana trenera, Łukasza Szczypkę zastąpił Andrzej Bartosz. Wspomniany Ratajczak bardzo dobrze odnalazł się w składzie Mickiewicza, a jego średnie wynoszą 10.2 punktów, 6.6 zbiórek oraz 5.2 asyst. Jego piętą achillesową również są rzuty osobiste, które trafia na 51.2%. Początek sezonu bardzo udany miał Stanisław Heliński, jednak ostatnie spotkania gra zdecydowanie poniżej średnich. W ostatnich 6 spotkaniach notuje zaledwie 7.5 punktów, a z obwodu trafił tylko 4 razy. Ostatnie spotkanie przeciwko AGH Kraków zagrał na poziomie 19 punktów i 11 zbiórek, jednak przegrana w Krakowie pogrzebała ich cel o utrzymaniu w lidze. Pod koszem obok Oladapo jest Łukasz Kłaczek, który zagrał w 29 spotkaniach. Przebywa ponad 25 minut na parkiecie, co przekłada na 11.4 „oczka” oraz 5.8 zbiórek. W składzie jest również dwóch zawodników z przeszłością w trójkolorowych barwach – Bartek Chodukiewicz oraz Kuba Nowak. 

Katowice zdobywają niespełna 78 punktów, a tracą ponad 88. Pomimo małej ilości zdobytych punktów rozdają sporo asyst, bo aż 18. Gorzej wyglądają na tablicach, gdzie zbierają zaledwie 37.9 piłek. Popełniają również blisko 16 strat na mecz (więcej tylko Polonia Warszawa). Rzucają fatalnie z linii rzutów osobistych – zaledwie 58.8%! 

fot.: Michał Giel

Przed tyszanami mecz z serii, który trzeba wygrać. Akademicy z Katowic nie mają już nic do stracenia, a na pewno będą chcieli udowodnić jeszcze, że pomimo ostatniego miejsca w tabeli są w stanie sprawić niespodziankę. Potrzebna będzie pełna koncentracja przez 40 minut, aby zrobić sobie ważny prezent na zbliżające się święta. 

„Katowice to dobra drużyna, choć ich bilans nie jest dla nich zadawalający. Takie mecze są ciężkie, ponieważ drużyny z dolnej części tabeli są nieprzewidywalne i ciężko się przeciwko nim gra, o czym się już przekonaliśmy w tym sezonie wygrywając na własnym terenie po zaciętym boju. Nie możemy zlekceważyć tego meczu. Katowice nie mają już szans na utrzymanie się w 1 lidze, jednak nie mają nic do stracenia i na pewno będą chcieli udowodnić jeszcze swoją wartość. Dla naszej drużyny każde zwycięstwo się liczy w tym momencie, bo do końca rundy zasadniczej zostało już niewiele czasu. Tabela jest dosyć wąska, a my nie mamy jeszcze pewnego udziału w play-off, więc nie możemy podejść do tego meczu obojętnie, że gramy z ostatnią drużyną, tylko że gramy o jak największe cele i musimy dać z siebie 100%, tak jak w każdym meczu.” – mówi przed derbowym spotkaniem Artur Danielak

AZS AWF Mickiewicz Romus KatowiceGKS Tychy,  29.03.2024 o 18:00

Najlepsi w swoich statystykach zawodnicy AZS-u AWF Mickiewicza Romus Katowice: 

Punkty: 20.5 – Daniel Oladapo

Zbiórki: 9.8 – Daniel Oladapo 

Asysty: 5.2 – Mikołaj Ratajczak

Przechwyty: 1.4 – Daniel Oladapo 

Celne/% za 3: 1.6/33.1 – Tomasz Krzymiński 

EVAL: 21.1 – Daniel Oladapo 

Transmisja z meczu odbędzie się na platformie emocje.tv.