Aktualności


218 lamp i transmisje w jakości Full HD

środa, 3 grudnia 2014
autor: Michał Rus
Fot. Michał Giel / fotoreporter.slask.pl

W styczniu zakończy się montaż wszystkich 218 reflektorów, które będą rozświetlały płytę Stadionu Miejskiego Tychy. Pierwsze próby oświetlenia są przewidziane na przełom lutego i marca.

- Na dzień dzisiejszy zamontowano już 183 oprawy wraz ze źródłem i okablowaniem oraz trasami kablowymi poprowadzonymi do pomostów technicznych pod dachem - mówi Marcin Ekiert z firmy Mostostal Warszawa SA. - Montaż wszystkich 218 lamp zakończy się w styczniu. Stadion, a tym samym oświetlenie będzie zasilane przez dwie wewnętrzne stacje transformatorowe. Jedna znajduje się w narożniku zachodnio-północnym obiektu i jest już niemal kompletnie wyposażona w rozdzielnie główną i transformator. Obecnie trwa wyposażanie stacji w narożniku wschodnio-południowym.

Obserwujący relacje z placu budowy na pewno zwrócili uwagę, że część lamp znajduje się na szczycie dachu, a część pod jego poszyciem. - Dzięki takiemu rozłożeniu reflektorów uzyskamy równomierne natężenie oświetlenia na płycie stadionu oraz będziemy mogli dostosować je do wymagań stawianych przez odpowiednią rangę zawodów bądź imprez. Dla przykładu na zajęcia treningowe potrzebujemy maksymalnie 300 luksów, na zwykłe mecze ligowe z udziałem Telewizji Polskiej - 1000 luksów. Przy włączonych wszystkich reflektorach średnie natężenie oświetlenia płyty boiska będzie wynosiło 2000 luksów. Umożliwi to transmisją meczów w jakości Full HD. Finalnego ustawienia i kalibracji dokonamy po zakończeniu wszelkich prac związanych z murawą - dodaje Marcin Ekiert z Mostostal Warszawa.

Kiedy więc lampy po raz pierwszy rozświetlą Stadion Miejski w Tychach? - Rozruch oświetlenia  planujemy na przełomie lutego i marca, kiedy będziemy mogli  korzystać już z zasilania stałego. Póki co prace na stadionie wciąż odbywają się na zasilaniu tymczasowym, którego nie chcemy niepotrzebnie obciążać. Myślę jednak, że unikniemy niespodzianek. Każda oprawa wraz ze źródłem zanim trafi na dach, jest sprawdzana na ziemi. Montażu dokonują pracownicy firmy alpinistycznej - relacjonuje Marcin Ekiert.

Równocześnie trwa montaż niepalnego okablowania oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego, a także podstawowego oświetlenia korytarzy i pomieszczeń na trybunie zachodniej.

 

created by:input.com.pl
Copyright © 2018 Tyski Sport S.A.