Aktualności


Intensywne prace przy podłożu pod murawę

wtorek, 25 listopada 2014
autor: Michał Rus
Fot. Michał Giel / fotoreporter.slask.pl

Obecnie jedne z najbardziej intensywnych prac prowadzonych na terenie budowy Stadionu Miejskiego w Tychach trwają w miejscu, w którym już w przyszłym roku pojawi się najwyższej jakości murawa.

Prace w samym sercu obiektu prowadzi lider w produkcji naturalnej trawy w Polsce - firma Trawnik Producent ze Szczecinka. Kierownikiem robót w Tychach jest Piotr Pełczyński. - Najgorsze jest już za nami. Najważniejsze, że udało nam się opanować całą powierzchnię płyty. Badania geologiczne nośności wyszły dobrze, co nie zmienia faktu, że teren jest gliniasty, a za takim budowlańcy nie przepadają. Wywieźliśmy prawie 7 tysięcy ton gliny, błota i betonu, by w następnej kolejności ustabilizować grunt. Teraz stoimy już na samym piasku, a więc wystarczy przyjść w klapkach i możemy rozegrać mecz siatkówki plażowej - przekonuje Pełczyński.

Pracownicy firmy Trawnik Producent pojawili się w miejscu przyszłej murawy stadionu w Tychach we wrześniu. Każdego dnia swoje obowiązku wykonuje 7-8 pracowników. Po stabilizacji terenu, przygotowano koryto pod wymiar boiska, a także środkowy punkt murawy, skąd na wszystkie strony prowadzą spadki (0,5 cm na każdy metr). - Dzięki tym spadkom na boisku nie będą tworzyły się kałuże. Zgodnie z zaleceniami UEFA, już praktycznie wszędzie robi się takie boiska. Spadki będą jednak niewidoczne dla piłkarzy i kibiców - zapewnia Piotr Pełczyński.

Obecnie na wyrównany teren trwa wysypywanie bardzo drobnego, płukanego piasku, którego warstwa będzie gruba na 27 cm. Następnie na tę warstwę piasku przyjdą rurki do ogrzewania, kolejna warstwa piasku (tym razem 13 cm) i kilkanaście cm przesianego humusu (warstwy ziemi). - Ostatnią czynnością będzie położenie wysokiej jakości trawy, która do Tychów zostanie dostarczona w rolkach. Do położenia humusu i trawy będziemy gotowi już w grudniu, ale nie muszę chyba nikogo przekonywać, iż nie jest to najlepszy moment na kładzenie trawy.

Trawa na Stadion Miejski w Tychach będzie pochodziła z liczącej 400 ha plantacji w Szczecinku, gdzie jej produkcja razem z pielęgnacją trwa do dwóch lat. Bez wątpienia murawa tyskiego stadionu będzie najwyższej jakości. Rozmiary boiska wyniosą 105 na 68 metrów. Z każdej strony od linii końcowej boiska do poziomu trybun pojawią się również pasy sztucznej trawy, które będą liczyć maksymalnie do 3 metrów.

Wkrótce informacja o systemie podgrzewania oraz nawadniania i odwodnienia murawy Stadionu Miejskiego w Tychach.

created by:input.com.pl
Copyright © 2018 Tyski Sport S.A.