Aktualności


Co słychać na budowie tyskiego stadionu?

piątek, 12 września 2014
autor: Michał Rus
Fot. Dorota Ziętek / dorotazietek.pl

Trwa 22. miesiąc realizacji inwestycji pn. "Modernizacja Stadionu Miejskiego w Tychach". Przedstawiamy kolejny raport z terenu budowy.

Wykonano już praktycznie całą konstrukcję żelbetową stadionu. Za pomocą specjalistycznych dźwigów ułożono betonowe prefabrykaty pod siedziska, wykonano również stopnie audytoryjne. Ostatnie prace żelbetowe są prowadzone w narożniku od strony ul. Edukacji i Baziowej, gdzie będzie zlokalizowana dwupoziomowa restauracja oraz ogromna sala konferencyjna.

Konstrukcja zadaszenia jest wykonania w ok. 65%. Dźwigary zostały już zainstalowane na całej długości trybuny zachodniej (głównej - od strony ul. Baziowej), trybuny północnej (od strony domków jednorodzinnych) oraz niemal do końca trybuny wschodniej. Przypomnijmy, że dźwigary mają 32 lub 34 metry długości i pochodzą z wytwórni konstrukcji stalowych z Rudzie Śląskie.

Pokrycie zadaszenia, wykonane z blachy fałdowej, póki co obejmuje całą trybunę zachodnią oraz jeden z narożników. Dzięki temu można zobaczyć docelowy sposób wykonania zadaszenia. Wykonano również konstrukcję kosza zbierającego wodę opadową z ponad hektara powierzchni dachu. Woda ta będzie gromadzona w zbiornikach pod stadionem i wykorzystywana do podlewania murawy.

Prace są również prowadzone na zewnętrznej części trybuny głównej - zachodniej. Trwa montaż dwuwarstwowych ścian osłonowych stadionu. W pierwszej kolejności pracownicy instalują blachę fałdową, która następnie jest przykrywana płaską blachą aluminiową. W budynku głównym, na poziomie parteru oraz na klatkach schodowych, pojawiły się zewnętrzne oszklenia.

Wewnątrz obiektu wykonano już pierwsze roboty posadzkarskie i płytkarskie (szczególnie w obrębie parteru budynku głównego) oraz instalacyjne. Na ukończeniu są prace murarskie takich pomieszczeń jak punkty gastronomiczne, toalety, loże VIP, stanowiska dla komentatorów, pomieszczenia dowodzenia i bezpieczeństwa (monitoring), media area.

Trwa budowa zewnętrznych kas biletowych, dróg, chodników i parkingów. Nawierzchnia z kostki brukowej na parkingu pojawiła się przed trybuną główną oraz od ul. Edukacji.

W najbliższym czasie będą wykonywane roboty przy dokończeniu konstrukcji żelbetowej, uszczelnienie trybun, budowa zadaszenia, wykonywanie ścian osłonowych, montaż szyb w stolarce aluminiowej i wszystkie inne roboty wewnętrzne - posadzkarskie, okładzinowe, instalacyjno-sanitarne i elektryczne. Codziennie na placu budowy znajduje się około 250 pracowników.

Przypomnijmy, że koszt inwestycji to niespełna 129 milionów złotych, a Generalnym Wykonawcą jest Mostostal Warszawa S.A. Planowy termin oddania stadionu do użytku to połowa 2015 roku.

created by:input.com.pl
Copyright © 2018 Tyski Sport S.A.