Aktualności


FIFA zaprezentowała harmonogram i logo Mistrzostw Świata U20

piątek, 14 grudnia 2018
autor: Krzysztof Trzosek

Sześć polskich miast, dwadzieścia cztery drużyny z całego świata i osiem spotkań rozegranych na Stadionie Miejskim w Tychach. W piątek FIFA zaprezentowała oficjalne logo Mistrzostw Świata FIFA U-20 i szczegółowy harmonogram meczów

- To będzie z pewnością jedno z najważniejszych piłkarskich wydarzeń w Polsce na przestrzeni ostatnich lat. Czeka nas wspaniały i niezwykle prestiżowy turniej. Nie mogliśmy lepiej wymarzyć sobie świętowania przypadającej na 2019 rok setnej rocznicy powstania Polskiego Związku Piłki Nożnej, jak właśnie poprzez organizację Mistrzostw Świata FIFA U-20. To przecież jedno z największych piłkarskich wydarzeń na świecie. Poprzednie edycje turnieju wykreowały wielu wybitnych piłkarzy, a świat po raz pierwszy usłyszał o takich nazwiskach jak Messi, Maradona, Iniesta, Griezmann, Salah czy Pique. Nie inaczej będzie i tym razem. Do Polski przyjadą najlepsi piłkarze młodego pokolenia, przyszłe gwiazdy światowego formatu- mówi Zbigniew Boniek, prezes PZPN.

Turniej rozpocznie się w czwartek 23 maja. Na stadionach w Łodzi, Bydgoszczy, Gdyni i Lublinie zostaną rozegrane pierwsze spotkania. Dzień później do gry włączą się Tychy i Bielsko-Biała. Rozgrywki grupowe potrwają do 31 maja. Po dwóch dniach odpoczynku 16 najlepszych drużyn rozpocznie fazę pucharową i walkę o ćwierćfinał. Turniej zakończy się 15 czerwca meczem finałowym w Łodzi, z kolei dzień wcześniej w Gdyni odbędzie się spotkanie o brązowy medal.

 – To, że wystąpimy w turnieju organizowanym w naszym kraju, to najwspanialsze, co się może wydarzyć. Na nasze mecze z pewnością przyjadą rodziny, przyjaciele, znajomi, więc będzie to dla nas dodatkowe wsparcie i motywacja. Wiemy, jak potoczyły się kariery wielu piłkarzy po poprzednich edycjach i jakiego nabrały przyspieszenia. Mnóstwo zawodników, którzy wezmą udział w przyszłorocznym mundialu, wkrótce będzie stanowić o sile najlepszych klubów świata, a niektórzy z nich, jak np. Nicolo Zaniolo w Romie, już teraz budują sobie coraz mocniejszą pozycję. W naszej reprezentacji również jest wielu ciekawych zawodników i wierzę głęboko w to, że te mistrzostwa będą dla nas bardzo udane. Już nie mogę doczekać się maja i naszego pierwszego meczu- dodaje Tymoteusz Puchacz, kapitan reprezentacji Polski U-20.

Pierwszy mecz w Tychach zostanie rozegrany w piątek 24 maja o godzinie 18:00. Dzień później piłkarze wybiegną na murawę o 20:30. Kolejne dwa spotkania na Stadionie Miejskim zostaną rozegrane w poniedziałek i wtorek. Ostatnie mecze w grupach odbędą się 30 i 31 maja.

Tychy staną się również areną zmagań fazy pucharowej. Przy Edukacji zostanie rozegrany pojedynek, którego stawką będzie awans do najlepszej szesnastki, a turniej na Stadionie Miejskim zakończy mecz ćwierćfinałowy, który odbędzie się 7 czerwca.

Mistrzostwa Świata FIFA U-20 to trzecie pod względem rangi rozgrywki drużyn narodowych pod egidą FIFA. Dotychczas prawo gry na polskich stadionach zapewniło sobie już 16 reprezentacji. To sześć przedstawicieli Europy: Polska (gospodarz), Włochy, Portugalia, Ukraina, Francja i Norwegia; cztery zespoły z Azji: Japonia, Korea Południowa, Arabia Saudyjska, Katar, cztery ze strefy CONCACAF: USA, Meksyk, Panama, Honduras, a także dwie drużyny z Oceanii: Nowa Zelandia i Tahiti. Późniejsze turnieje kwalifikacyjne wyłonią jeszcze po 4 uczestników z Afryki oraz Ameryki Południowej.

Młodzieżowe mistrzostwa świata odbywają się co dwa lata od 1977 roku. Polska będzie dopiero piątym europejskim gospodarzem tego czempionatu.

Przyznanie nam organizacji tak fantastycznego turnieju, to dowód wielkiego zaufania, jakim obdarzyła nas największa organizacja futbolu na świecie. Jesteśmy dla całej społeczności piłkarskiej na naszym globie wiarygodnym i sprawdzonym partnerem. Jestem przekonany, że nasze wspaniałe Miasta Gospodarze: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Gdynia, Lublin, Łódź i Tychy – staną na wysokości zadania i wspólnie zorganizujemy turniej, z którego wszyscy będziemy dumni – zaznacza prezes Zbigniew Boniek.

Co ważne, cały czas trwa proces rekrutacji wolontariuszy na Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019. Chętni przeżycia niesamowitej przygody i zdobycia cennego doświadczenia mają czas jeszcze tylko do 31 grudnia 2018 roku. Więcej informacji można znaleźć na stronie Łączy Nas Piłka.

created by:input.com.pl
Copyright © 2019 Tyski Sport S.A.