Aktualności


Światowe Dni Młodzieży w Tychach

środa, 20 lipca 2016
autor: Urząd Miasta Tychy
fot. Łukasz Sobala

Za kilka dni do Tychów przyjedzie kilkuset pielgrzymów m.in. z Włoch, Pakistanu, Meksyku, Chin, Polinezji i Antyli Holenderskich, by uczestniczyć w 31. Światowych Dniach Młodzieży. Główne uroczystości odbędą się w Krakowie, ale inne miasta także przygotowują się na to wydarzenie.

W Tychach w tych dniach odbędą się spotkania, spektakle, kino plenerowe, koncerty, z których największy na kilkanaście tysięcy osób na Stadionie Miejskim 24 lipca (w niedzielę). Do piątku (22 lipca) w Miejskim Centrum Kultury w Tychach oraz w dniu koncertu (24 lipca) w kasach przy stadionie można odbierać darmowe bilety do udziału w tym wydarzeniu. Do rozdania blisko 4 tysiące biletów.

- Przygotowaliśmy dla pielgrzymów przybywających do naszego miasta szeroki program kulturalny i rozrywkowy, aby poznali nasze miasto, naszą kulturę, a w szczególności naszych mieszkańców. Serdecznie zapraszam ich do udziału w wydarzeniach przygotowanych specjalnie na tę okazję i korzystania z licznych atrakcji, które oferuje nasze miasto. Tychy to dobre miejsce – także dla Pielgrzymów, niech więc czas w nich spędzony przyniesie wiele radości i zachęci do kolejnych odwiedzin w przyszłości – mówi Andrzej Dziuba, Prezydent Tychów.
 
W ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury zaplanowano kino plenerowe, będzie można zobaczyć filmy „Chce się żyć” oraz „Barwy ochronne”. Na placu Baczyńskiego odbędą się koncerty m.in. Kapeli ze Wsi Warszawa, zespołu Turnioki, Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej, który zaprezentuje „Missa Nova - Msza jazzowa” oraz „Muzyka Świata”. Kulminacyjnym punktem pobytu pielgrzymów w Tychach będą uroczystości na Stadionie Miejskim przy ul. Edukacji, które zaplanowano na 24 lipca. Tego dnia na scenie wystąpi Mietek Szcześniak oraz tyski chór God's Property.
 
- Imprezy w Teatrze Małym (występy Ireneusza Krosnego) i w Mediatece (spotkania z Jackiem Jawieniem) są imprezami tylko i wyłącznie dostępnymi na podstawie paszportu pielgrzyma. Natomiast wszystkie pozostałe imprezy są otwarte dla wszystkich mieszkańców naszego miasta - mówi Piotr Solik – pełnomocnik prezydenta Miasta Tychy ds. organizacji ŚDM.
 
Bilety do udziału w koncercie na stadionie są darmowe - wystarczy do piątku (22 lipca) do godziny 15.30 zgłosić się z dowodem osobistym i numerem pesel do Miejskiego Centrum Kultury w Tychach (ul. Bohaterów Warszawy 26) lub w niedzielę (24 lipca) do jednej z dwóch kas przy Stadionie Miejskim od ulicy Edukacji pomiędzy godziną 14.00 a 16.00. (Stadion zostanie otwarty od 13.30)
 
Od soboty, 23 lipca, od godz. 18 parkingi przy Stadionie Miejskim ze względów bezpieczeństwa będą zamknięte - W dniu imprezy (24 lipca) nie będzie można parkować pod stadionem samochodami prywatnymi ani autobusami. Zachęcamy wszystkich do korzystania z komunikacji miejskiej lub przespacerowania się na stadion – mówi Piotr Solik.
 
Dla pielgrzymów organizowane będą również wyjazdy m.in. do Bierunia (kościół św. Walentego), Łazisk (Muzeum Energetyki), Pszczyny (Zagroda Żubrów, Skansen i Muzeum Zamkowe).
 
Na stadion nie będzie można wnieść także żadnych napojów (nawet w plastikowych butelkach), jedzenia i alkoholu, ani żadnych przedmiotów niebezpiecznych. Co istotne dla rodziców – nie będzie można również wnosić soczków dla dzieci. Wszystko to będzie można kupić na terenie obiektu, gdzie zostaną zlokalizowane stoiska gastronomiczne - To impreza masowa, dlatego musimy dostosować się do obowiązujących przepisów bezpieczeństwa – wyjaśnia Solik.
 
Każdy, kto zdecyduję się przyjechać na uroczystości Tygodnia Misyjnego w Tychach samochodem, powinien włożyć za przednią szybę białą kartkę formatu A4 z napisem „ŚDM”. Wtedy służby – policja i straż miejska – będą je kierowały na wolne parkingi wokół stadionu. Poza przygotowanymi atrakcjami pielgrzymi będą mogli także za darmo korzystać z basenu miejskiego oraz urządzeń rekreacyjnych na terenie OW Paprocany.
 
- Mam nadzieję, że pielgrzymów zainteresuje również wizyta w Muzeum Miejskim, gdzie będą mogli zapoznać się z historią naszego regionu. Chcemy, aby pielgrzymi poczuli to o czym mieszkańcy naszego miasta już wiedzą, że Tychy to dobre miejsce – dodaje Solik.
 
Dla wszystkich pielgrzymów specjalnie na tę okazję przygotowano informator o mieście w języku angielskim i włoskim, w którym m.in. krótko można znaleźć krótką historię naszego miasta i opis najciekawszych miejsc wartych obejrzenia w Tychach. 
 
W sumie do Tychów przyjedzie ok. 700 młodych katolików głównie z Włoch, ale również z: Meksyku, Pakistanu, Chin, Norwegii, Niemiec i Antyli Holenderskich.
 
- Zamieszkają w domach naszych parafian, skąd będą codziennie rano wyruszać, by wspólnie z innymi pielgrzymami modlić się, bawić, zwiedzać atrakcyjne miejsca Tychów czy odpoczywać. Ten czas potrwa do 25 lipca. W tym dniu nasi goście nas opuszczą, gdyż na czas Wydarzeń Centralnych ŚDM będą zakwaterowani na terenie stref wyznaczonych przez Komitet Organizacyjny ŚDM w Krakowie – mówi ks. Adam Wycisk, wikary parafii św. Jadwigi Śląskiej w Tychach.
 
Pielgrzymom pomagać będzie grupa prawie 160 wolontariuszy.
 
Więcej informacji na stronie www.umtychy.pl/90
 
24 lipca (niedziela)
Uroczystości na Stadionie Miejskim w Tychach przy ul. Edukacji 7:
15.00 – rozpoczęcie spotkania modlitwą – koronka do Bożego Miłosierdzia,
15.15 – przedstawienie państw i miast goszczących w Rejonie,
15.20 – śpiew hymnu ŚDM 2016,
15.25 – powitanie Gości przez koordynatora Rejonu,
15.30 – słowo Zastępcy Prezydenta Tychów – Darii Szczepańskiej,
15.40– konferencja ks. Michała Olszewskiego SCJ,
16.30 – świadectwa (m.in. Arkadio),
17.15 – pierwsza część koncertu. God’s Property,
18.00 – druga część koncertu. Mietek Szcześniak,
19.00 – zakończenie krótką modlitwą.
created by:input.com.pl
Copyright © 2018 Tyski Sport S.A.