position: absolute; right: 25px; top: 48pxposition: absolute; right: 05px; top: 28px

Wywiady

Piłka nożna › Aktualności › Wywiady

Albin Wira: GKS Tychy zasługuje na piłkę na dobrym poziomie

wtorek, 3 października 2006
autor: Michał Rus
gość: Albin Wira

Z nowym trenerem GKS Tychy, mistrzem Polski z Ruchem Chorzów z 1989 roku, byłym szkoleniowcem m.in. reprezentacji kobiet, a ostatnio występujących w lidze okręgowej Czarnych Piasek rozmawialiśmy tuż przed pierwszymi zajęciami z tyskimi piłkarzami.

Historia zatacza koło - po 27 miesiącach i rozstanianiu się z Dariuszem Grzesikiem GKS Tychy znów będzie prowadzony przez Albina Wirę.
- Aż 27 miesięcy? Niemożliwe, ale ten czas leci... (śmiech).
Ostatniego okresu pracy w GKS nie wspominam zbyt miło. Praca z ówczesnym zarządem nie układała się najlepiej, klub pod względem organizacyjnym nie był przygotowany na awans. Teraz mogę mieć nadzieję, że jest zupełnie inaczej. Z obecnym zarządem klubu doszliśmy do porozumienia w ekspresowym tempie, a takiej firmie jak GKS Tychy po prostu się nie odmawia. Obecnie GKS to klub z dużym ambicjami i fantastycznymi kibicami, którzy już od dobrych kilku lat nie widzieli piłki na wysokim pozimie. A bez wątpienia wszyscy tutaj na to zasługują.

Od czego Pan zacznie pracę?
- Przede wszystkim przed pierwszymi zajęciami porozmawiam ze wszystkimi zawodnikami. Z niektórymi z nich już pracowałem, ale trochę ponad dwa lata to kawał czasu, który mógł ich zmienić. Przyznam się szczerze, że GKS w akcji pod wodzą Dariusza Grzesika nie widziałem ani razu. Dlatego cały tydzień przed sobotnim meczem poświęcę na zapoznanie się z zespołem, ostatnimi składami drużyny, skonsultuję się również z prezesami, kierownikiem i kapitanem drużyny.

Swoją pomoc zaoferował również Dariusz Grzesik.
- Nie mam jednak zwyczaju konsultowania się z moim poprzednikiem. Wchodząc na pierwsze zajęcia do szatni chcę mieć "wyczyszczony umysł" i bez żadnych podpowiedzi czy sugerowania się opiniami mojego poprzednika zabrać się do pracy.

Zmieni Pan taktykę drużyny?
- Moim ulubionym ustawieniem jest 4-3-3, ale wtedy musiałbym mieć do dyspozycji świetnych pomocników. Tym samym najbardziej optymalnym ustawieniem wydaje się 4-4-2, ale w żadnym wypadku nie zagramy czwórką obrońców w linii.
Najważniejsza jest jednak poprawa postawy zespołu w meczach wyjazdowych. Zaskakujące jest to, że na własnym stadionie ogrywamy każdego, a na wyjazdach, gdzie słyszałem, że piłkarze również mogą liczyć na wsparcie swoich kibiców wypadamy fatalnie. Podejrzewam, że coś musi siedzieć w psychice piłkarzy i musimy się tego jak najszybciej wyzbyć. Wystarczy tylko kontynuować dobrą, domową passę i zacząć przywozić punkty z wyjazdów, a pierwsze miejsce jest spokojnie w naszym zasięgiu.

Pana asystentem będzie Ryszard Miernik, z którym razem wprowadziliście GKS do drugiej ligi w 1992 roku. I kibice o tym dobrze pamiętają.
- I taki sam sukces chcemy powtórzyć i w tym roku. Zarówno wtedy, jak i teraz zespół tworzyli piłkarze silnie związani z Tychami i awans do drugiej ligi był początkiem karier Radosława Gilewicza, Krzysztofa Bizackiego czy Mirosława Widucha. Poza tym ciekawe, że znów przyszło nam walczyć z Ruchem Radzionków (śmiech).
Ryszard Miernik, mój bardzo dobry przyjaciel będzie trenował bramkarzy i został moim asystentem, ale to do mnie zawsze będzie należało ostatnie zdanie.

Do końca rundy jesiennej zostało jeszcze kilka spotkań, ale już teraz wiadomo, że zimą nie obejdzie się bez kilku roszad kadrowych.
- Ostatnie pięć spotkań pozwolą mi wyrobić sobie zdanie na temat wszystkich piłkarzy i całego zespołu. Rzeczywiście, zimą zapowiada się przewietrzenia szatni i niektórzy mogą się poważnie przeziębić.

WyszukiwarkaTabela ligowa

1. Chojniczanka Chojnice 35
2. Odra Opole 34
3. Raków Częstochowa 32
4. Miedź Legnica 31
5. Stal Mielec 31
6. Chrobry Głogów 30
7. GKS Katowice 28
8. Zagłębie Sosnowiec 27
9. Puszcza Niepołomice 26
10. Wigry Suwałki 26
11. Drutex-Bytovia 24
12. Podbeskidzie Bielsko-Biała 24
13. Pogoń Siedlce 24
14. GKS Tychy 20
15. Stomil Olsztyn 19
16. Olimpia Grudziądz 18
17. Górnik Łęczna 18
18. Ruch Chorzów 15
rozwińpokaż szczegóły

Galeria zdjęć

Sparing: GKS Tychy - Puszcza Niepołomice
piątek, 26 stycznia 2018


GKS Tychy TV

Konferencja prasowa: Krzysztof Bizacki w nowej roli wraca do GKS Tychy


Partnerzy

SPONSORZY & PARTNERZY


Zgłoś błąd

Widzisz błąd na naszych stronach?
Napisz do nas!
created by:input.com.pl
Copyright © 2003-2018 Tyski Sport S.A. · Polityka plików cookies