PP: Lechia Tomaszów Mazowiecki - GKS Tychy 1:2

W meczu I rundy Pucharu Polski, piłkarze GKS Tychy pokonali na wyjeździe trzecioligową Lechię Tomaszów Mazowiecki 2:1 (1:0). Dzięki wygranej tyszanie awansowali do 1/16 finału pucharowych rozgrywek.

W porównaniu z ostatnim meczem ubiegłego sezonu a pierwszym oficjalnym spotkaniem w rozgrywkach 2013/14, tyski zespół można było zobaczyć w zupełnie nowym ustawieniu. Trener Tomasz Fornalik konsekwentnie stawiał na dwóję napastników w trakcie sparingów, i z takiego rozwiązania skorzystał również tym razem.

Choć w 5. minucie pierwsi strzelali gospodarze, to już sześćdziesiąt sekund później akcję na bramkę zamienił Tomasz Balul. Środkowy defensor GKS dopadł do bezpańskiej piłki na 15. metrze i ładnym wolejem pokonał bramkarza.

Po kolejnej sytuacji „Trójkolorowych” powinno być już 2:0. Dawid Dzięgielewski dopadł do futbolówki, urwał się obrońcom Lechii, ale ostatecznie przegrał pojedynek z Arturem Holewińskim. W 26. minucie do długiego dośrodkowania doszedł Daniel Potakowski, ale trafił w boczną siatkę.

Po kolejnej akcji tego zawodnika zrobiło się zdecydowanie groźniej, bowiem jego soczyste uderzenie zatrzymało się na lewym słupku. Bezapelacyjnie była to najgroźniejsza sytuacja gospodarzy w tym spotkaniu. W 31. minucie dokładne zagranie Dzięgielewskiego trafiło do Pawła Smółki, ten zdążył jeszcze dziubnąć futbolówkę, ale znów na posterunku był Holewiński.

Druga część rozpoczęła się od płaskiego strzału Damiana Szczęsnego, który wylądował w rękach golkipera Lechii. Podobna akcja, tyle że po drugiej stronie boiska miała miejsce w 52. minucie po strzale Kacpra Rakowskiego.

W 57. minucie w pole karne trzecioligowca dynamicznie wbiegł Szczęsny, gdzie został zahaczony. Arbiter bez wahania wskazał na jedenasty metr, a podobnie jak w ostatnim sparingu z Nadwiślanem Góra, rzut karny pewnie wykorzystał Damian Krajanowski.

Gdy wydawało się, że tyszanie spokojnie dowiozą ten rezultat do końca, w 90. minucie strzał życia wyszedł Marcinowi Mireckiemu. Lechia zdobyła kontaktowego gola, ale na szczęście na więcej nie starczyło jej już czasu.

Przeciwnika w 1/16 finału Pucharu Polski GKS pozna po jutrzejszym losowaniu na Pepsi Arena w Warszawie, które rozpocznie się o godzinie 13. Transmisję z tego wydarzenia przeprowadzi telewizja Orange sport.

Lechia Tomaszów Mazowiecki - GKS Tychy 1:2 (0:1)
0:1 - Balul (6.)
0:2 - Krajanowski (58. rzut karny)
1:2 - Mirecki (90.)

Sędziował: Artur Ciecierski (Warszawa).

Lechia Tomaszów Mazowiecki: 1. Holewiński - 17. Matysiak, 4. Cyran, 15. Dolot, 24. Milczarek - 23. Potakowski, 20. Tonowicz (63, 9. Piechna), 10. Szymczak Ż, 7. Mirecki, 16. Witczak (63, 14. Stańdo) - 18. Rakowski. Trener Aleksandar Majic.

GKS Tychy: 12. Misztal - 30. Krajanowski, 19. Kopczyk, 21. Balul, 31. Chomiuk - 7. Małkowski, 4. Žunić, 5. Gąsior (58, 14. Czupryna), 11. Szczęsny (64, 10. W. Król) - 9. Smółka (80, 20. Imiela), 16. Dzięgielewski. Trener Tomasz Fornalik.