1L: GKS Tychy - Warta Poznań 5:0

W meczu 32. kolejki I ligi, piłkarze GKS Tychy pewnie pokonali w Jaworznie Wartę Poznań 5:0 (2:0). Łupem bramkowym podzielili się Mateusz Bukowiec, Jakub Bąk, Łukasz Małkowski, Mateusz Wawoczny i Marcin Folc.

Dla Warty mecz z GKS miał być ostatnią szansą na zachowanie szans utrzymania w I lidze. Tyszanie, którzy walczą już tylko o zajęcie miejsca w górnej części tabeli od początku spotkania narzucili jednak swój rytm, dzięki czemu już w pierwszych dziesięciu minutach stworzyli sobie dwie dogodne okazje.

W 4. minucie precyzyjnego dośrodkowania Damiana Szczęsnego w pole karne nie wykorzystał Łukasz Małkowski, który mając sporo czasu i miejsca główkował wprost w bramkarza gości. Pięć minut później Mateusz Bukowiec dobrym podaniem uruchomił szybką akcję w wykonaniu Szczęsnego. Pomocnik „Trójkolorowych” uderzył piłkę jednak tak, że ta przeszła Adriana Lisa, ale na szczęście poznaniaków nie wtoczyła się do siatki.

Kolejne momenty tej potyczki przebiegały w spokojnym tempie. Następny zryw nastąpił po blisko dwóch kwadransach gry, kiedy to po zagraniu Adriana Chomiuka, Adrian Bartkowiak dotknął futbolówkę ręką we własnym polu karnym. „Jedenastkę” na gola zamienił Bukowiec, który bramkę dla tyszan zdobył po raz pierwszy od listopada ubiegłego roku. Wówczas znalazł sposób na pokonanie golkipera... Warty Poznań Adriana Lisa.

Jeszcze przed przerwą podopieczni Piotra Mandrysza podwyższyli rezultat meczu na 2:0. Nieporozumienie zawodników Warty z zimną krwią wykorzystał wczorajszy solenizant Jakub Bąk, który najpierw ładnie minął bramkarza, by za chwilę umieścić futbolówkę w siatce. W 40. minucie groźnym uderzeniem z dystansu popisał się Krzysztof Bartoszak, ale Piotr Misztal znalazł się tam, gdzie być powinien i odbił szybującą piłkę.

„Zieloni” niemalże od początku drugiej części spotkania musieli grać w dziesiątkę. Po faulu taktycznym na Bąku drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartką ukarany został Bartkowiak. Po tej sytuacji wydawało się, że kolejne gole zielono-czarno-czerwonych są tylko kwestią czasu. I rzeczywiście, długo nie trzeba było czekać.

W 62. minucie na 16. metrze w nieprzepisowy sposób powstrzymywany był po raz kolejny Bąk. Arbiter spotkania od razu zdecydował się na ukaranie defensora Warty Macieja Wichtowskiego czerwonym kartonikiem. Do futbolówki podszedł Małkowski i kapitalnym strzałem zdobył trzecią bramką w tym meczu.

Jeden z nielicznych ataków „Warciarzy” w 72. minucie skończył się obroną Misztala, choć po uderzeniu zza pola karnego Mateusza Pogonowskiego piłka skozłowała jeszcze przed tyskim zawodnikiem. Niecałą minutę później czwarte trafienie dla gospodarzy zaliczył Mateusz Wawoczny, wykorzystując dogranie z lewego skrzydła od Małkowskiego.

Wynik środowej potyczki na Stadionie Miejskim w Jaworznie ustalił w doliczonym czasie gry Marcin Folc, dobijając strzał Wawocznego. GKS utrzymał w tabeli siódme miejsce, natomiast Warta po tej porażce, i przy wygranej Stomilu Olsztyn z Arką Gdynia 1:0, straciła matematyczne szanse utrzymania się na zapleczu Ekstraklasy.

GKS Tychy - Warta Poznań 5:0 (2:0)
1:0 - Bukowiec (28. rzut karny)
2:0 - Bąk (37. asysta: Babiarz)
3:0 - Małkowski (63. rzut wolny)
4:0 - Wawoczny (73. asysta: Małkowski)
5:0 - Folc (90.)

Sędziował: Grzegorz Jabłoński (Kraków).

GKS Tychy: 12. Misztal - 13. Mańka, 19. Kopczyk, 21. Balul, 31. Chomiuk - 7. Małkowski, 30. Kupczak, 3. Babiarz (76, 14. Czupryna), 6. Bukowiec Ż (71, 18. Wawoczny), 10. Szczęsny (67, 9. Folc) - 11. Bąk. Trener Piotr Mandrysz.

Warta Poznań: 12. Lis - 20. Wilczyński, 5. Wichtowski CZ (62.), 13. Bartkowiak Ż, Ż - CZ (47.), 19. Wróblewski - 21. Trojanowski (78, 4. Kotus), 24. Onsorge, 11. Giel (78, 15. Czoska), 25. Pogonowski Ż, 7. Magdziarz - 9. Bartoszak (73, 23. Jakóbowski). Trener Krzysztof Pawlak.