1L: GKS Tychy - ŁKS Łódź 3:1

W meczu 14. kolejki I ligi piłkarze GKS Tychy pokonali w Jaworznie ŁKS Łódź 3:1 (1:0). Dwie bramki dla tyszan strzelił Marcin Folc, a trzeci gol padł po samobójczym trafieniu Konrada Kaczmarka.

Zimowa aura, która w ten weekend opanowała nasz kraj, utrudniła rozegranie wielu meczów ligowych. Na szczęście zalegający śnieg na murawie Stadionu Miejskiego w Jaworznie, został w porę uprzątnięty i pierwszy gwizdek sędziego zabrzmiał punktualnie o godzinie 12:15.

W pierwszej połowie spotkanie toczyło się, jak na panujące warunki, w dobrym i szybkim tempie. Tyszanie rozpoczęli od składnej akcji Piotra Rockiego z Maciejem Mańką. Po dograniu z prawej strony boiska „Maniola”, „Rocky” przeniósł piłkę wysoko nad poprzeczką. Kilkadziesiąt sekund później z 20. metra uderzał Mateusz Bukowiec, ale dobrze między słupkami ustawiony był Bogusław Wyparło.

Po raz kolejny groźnie pod bramką gości zrobiło się w 10. minucie. Marcin Folc ładnie wystawił futbolówkę Bartłomiejowi Babiarzowi, ale ten strzelał z ostrego kąta, stąd też Wyparło bez problemów sparował ją na rzut rożny. Po dwudziestu minutach gry „Trójkolorowi” wykorzystali już swoją szansę i objęli prowadzenie. Tym razem Mańka dograł dokładnie na środek pola karnego, gdzie Folc uderzeniem z pierwszej piłki strzelił tuż obok próbującego interweniować Wyparły.

Dwa niegroźne strzały. To jedyne zagrożenie łodzian w pierwszych 45 minutach. Najpierw Daniel Brud źle trafił w futbolówkę, przez co ta poszybowała daleko obok prawego słupka. Druga akcja to już dobra interwencja Piotr Misztala, który powstrzymał Mateusza Stąporskiego.

Druga część pojedynku może nie była już tak dynamiczna, jak pierwsza, ale co najważniejsze padły w niej kolejne bramki. W 61. minucie drugiego gola w tym meczu, a szóstego w sezonie, zdobył Folc. Tyski napastnik, który znajduje się ostatnio w bardzo dobrej dyspozycji, wykorzystał dośrodkowanie Mateusza Kupczaka i strzałem głową w długi róg nie dał szans doświadczonemu golkiperowi ŁKS.

Dość niespodziewanie ostatnie kilka minut przerodziło się w mały horror. W 83. minucie swoje wysokie umiejętności zaprezentował Misztal, powstrzymując odważnie wchodzącego w pole karne GKS, Daniela Bruda. Na pięć minut przed końcem był już jednak zmuszony wyjmować piłkę z siatki, bowiem w „szesnastce” tyszan przewinienie popełnił Tomasz Balul, a rzut karny wykorzystał Paweł Kaczmarek.

Podopieczni trenera Marka Chojnackiego postawili wszystko na jedną kartę, ale zwycięsko z tej próby nerów wyszli piłkarze trenera Piotra Mandrysza. W doliczonym czasie gry Maciej Mańka pomknął z szybkim kontratakiem, szukał podaniem Mateusza Wawocznego, ale tego wcześniej wyręczył Konrad Kaczmarek, który skierował futbolówkę do własnej bramki. Po tym golu arbiter zakończył spotkanie, a GKS po dobrym meczu zgarnął kolejne trzy punkty.

GKS Tychy - ŁKS Łódź 3:1 (1:0)
1:0 - Folc (20. asysta: Mańka)
2:0 - Folc (61. asysta: Kupczak)
2:1 - P. Kaczmarek (85. rzut karny)
3:1 - K. Kaczmarek (90. sam.)

Sędziował: Sebastian Tarnowski (Wrocław).

GKS Tychy: 12. Misztal - 13. Mańka, 19. Kopczyk, 21. Balul Ż, 28. Mączyński - 25. Rocki (89, 4. Žunić), 30. Kupczak, 15. Babiarz (70, 18. Wawoczny), 6. Bukowiec (77, 7. Małkowski), 31. Chomiuk Ż - 9. Folc. Trener Piotr Mandrysz.

ŁKS Łódź: 30. Wyparło - 15. Sasin, 20. Gieraga, 3. Barsukou, 28. Jurkowski - 14. K. Kaczmarek, 21. Brud, 16. Sarafiński (46, 5. Kuklis), 24. Poźniak (76, 8. Golański), 9. Stąporski (46, 11. Więzik) - 7. P. Kaczmarek. Trener Marek Chojnacki.