1L: GKS Tychy - Stomil Olsztyn 0:0

W meczu 12. kolejki I ligi piłkarze GKS Tychy zremisowali ze Stomilem Olsztyn 0:0, choć po raz kolejny okazji do przechylenia szali zwycięstwa nie brakowało.

Jak zapowiadał trener Piotr Mandrysz, w wyjściowej jedenastce na spotkanie ze Stomilem, w porównaniu z meczem w Katowicach, doszło do kilku zmian. Od pierwszej minuty szansę gry dostali m.in. Jakub Bąk i Łukasz Tumicz, który urodził i wychowywał się na Warmii i Mazurach.

Sobotni pojedynek rozgrywany na Stadionie Miejskim w Jaworznie z dużym animuszem rozpoczęli tyscy piłkarze. Już po trzech minutach gry na koncie GKS znalazły się dwa celne strzały. W tych sytuacjach obronną ręką wychodził bramkarz gości Tomasz Ptak, parując najpierw uderzenie Adriana Chomiuka na rzut rożny, a chwilę później wyłapał futbolówkę posłaną od Bąka.

Kolejne minuty toczyły się już raz pod jedną, raz pod drugą bramką. W 15. minucie kąśliwym i precyzyjnym strzałem popisał się Szymon Kaźmierowski, ale pewnym chwytem piłkę zatrzymał Piotr Misztal. Kilkadziesiąt sekund później odpowiedzieli tyszanie. Po dwójkowej akcji Bąka z Piotrem Rocki, ten drugi trafił jednak wprost w wychodzącego Ptaka.

W końcówce pierwszej połowy nieco bardziej przycisnęli „Trójkolorowi”, czego efektem były dwie bardzo dobre okazje do zdobycia gola. Ofensywne wejście Macieja Mańki przed pole karne olsztynian zakończyło się interwencją golkipera Stomilu i kornerem dla GKS. Po tym stałym fragmencie gry podania od Łukasza Tumicza nie wykorzystał z kolei Łukasz Kopczyk, którego zdołali uprzedzić rywale.

W 54. minucie meczu z dobrej strony pokazał się także inny z tyskich defensorów, Mateusz Mączyński. Lewy obrońca pomknął w stronę bramki „biało-niebieskich”, przymierzył tuż przy prawym słupku, a z dużymi problemami Ptak sparował piłkę poza boisko. Niezbyt pewne obrony olszyńskiego golkipera sprawiły, że nasi piłkarze niemal z każdej pozycji próbowali uderzać, tak jak Chomiuk z narożnika pola karnego w 57. minucie.

W ostatnich fragmentach starcia beniaminków przewagę osiągnęli gospodarze, ale niestety nie potrafili udokumentować jej bramką. Okazji nie brakowało, bo kolejna indywidualna akcja aktywnego tego dnia Mańki, szarża Rockiego zatrzymana przez Ptaka, czy uderzenie w słupek Marcina Folca. Młody bramkarz Stomilu nie dał się jednak pokonać do końca spotkania.

GKS Tychy - Stomil Olsztyn 0:0

Sędziował: Piotr Siedlecki (Warszawa).

GKS Tychy: 12. Misztal - 13. Mańka Ż, 19. Kopczyk, 21. Balul, 28. Mączyński - 11. Bąk, 30. Kupczak Ż, 3. Babiarz, 25. Rocki (72, 6. Bukowiec), 31. Chomiuk (85, 7. Małkowski) - 16. Tumicz (46, 9. Folc). Trener Piotr Mandrysz.

Stomil Olsztyn: 29. Ptak - 18. Bucholc, 23. Koprucki, 3. Remisz, 7. Głowacki Ż - 6. Suchocki (71, 20. Świderski), 31. Glanowski, 21. Jegliński, 8. Kalonas (90, 77. Łukasik), 95. Stefanowicz - 87. Kaźmierowski Ż (87, 11. Tunkiewicz). Trener Zbigniew Kaczmarek.