1L: GKS Katowice - GKS Tychy 1:0

W meczu 11. kolejki ligowej, tyscy piłkarze ulegli na wyjeździe GKS Katowice 0:1 (0:1). Bramkę dającą trzy punkty gospodarzom strzelił Arkadiusz Kowalczyk.

Już przed rozpoczęciem Derbów Śląska było wiadomo, że przy Bukowej zapowiada się ciekawe spotkanie. Gospodarze borykają się z ogromnymi problemami, stąd też w każdym kolejnym meczu grają o swoją przyszłość. Z kolei tyszanie, którzy plasowali się na wysokim miejscu w ligowej tabeli, chcieli podtrzymać passę meczów bez porażki.

Pierwsze minuty sobotniej potyczki z pewnością nie rozczarowały. Choć najpierw na bramkę strzeżoną przez Piotra Misztala uderzał Rafał Kujawa, to w kolejnych momentach gry bliżsi zdobycia gola byli „Trójkolorowi”. W 3. minucie Adrian Chomiuk podał idealnie do Macieja Mańki, ale ten w świetnej okazji posłał piłkę obok lewego słupka. Sto osiemdziesiąt sekund później błędu zawodnika GieKSy nie wykorzystał z kolei Marcin Folc, który główkował niecelnie.

Niestety niewykorzystane sytuacje podopiecznych trenera Piotra Mandrysza zemściły się w 24. minucie. Z narożnika boiska futbolówkę dośrodkował Grzegorz Fonfara. Ta trafiła do Mateusza Kamińskiego, który dograł ją wprost na głowę Arkadiusza Kowalczyka. Skrzydłowy GKS nie miał żadnych problemów z pokonaniem Misztala. Tyszanie mogli wyrównać jeszcze przed przerwą, ale w ostatniej akcji pierwszej połowy dwustu procentową okazję zmarnował Piotr Rocki, trafiając z trzech metrów w Macieja Wierzbickiego.

Druga odsłona meczu rozpoczęła się od mocnego uderzenia graczy trenera Rafała Góraka. Najpierw Przemysław Pitry uderzył minimalnie nad poprzeczką po dobrej indywidualnej akcji, a później po wrzutce Marcina Pietronia szczęścia pod tyską bramką nie miał Kujawa.

Mimo że „zielono-czarno-czerwoni” musieli gonić wynik, to zdecydowanie więcej działo się pod polem karnym GKS Tychy. Katowiczanie oddali kilka strzałów na naszą bramkę, ale najbardziej klarowną kontrę „żółto-czarnych” zatrzymał Misztal, który odważnym wyjściem na 16. metr zatrzymał Grzegorza Goncerza.

Przez ostatnie pięć minut spotkania tyszanie grali z przewagą jednego zawodnika, bowiem drugą żółtą kartką ukarany został Pietroń. Na niewiele się to jednak zdało, bowiem rezultat nie uległ już zmianie i piłkarze GKS przegrali po raz pierwszy od 25 sierpnia.

GKS Katowice - GKS Tychy 1:0 (1:0)
1:0 - Kowalczyk (24. głową)

Sędziował: Dawid Bukowczan (Żywiec).

GKS Katowice: 33. Wierzbicki - 4. Czerwiński, 27. Kamiński, 3. Napierała, 18. Chwalibogowski Ż - 22. Kowalczyk (90, 24. Farkaš), 15. Pietroń Ż CZ (85.), 8. Fonfara, 20. Kujawa (85, 10. Rakels), 21. Sobotka (74, 7. Goncerz) - 81. Pitry. Trener Rafał Górak.

GKS Tychy: 12. Misztal - 13. Mańka, 19. Kopczyk, 21. Balul, 28. Mączyński Ż (66, 11. Bąk) - 31. Chomiuk, 30. Kupczak, 15. Babiarz, 6. Bukowiec (46, 18. Wawoczny),  25. Rocki Ż - 9. Folc (76, 23. Jarka). Trener Piotr Mandrysz.

Widzów: 3200.