1L: Dolcan Ząbki - GKS Tychy 2:1

To jest niestety bardzo smutna sobota dla GKS Tychy... W meczu ostatniej kolejki I ligi, podopieczni Tomasza Hajty przegrali na wyjeździe z Dolcanem Ząbki 1:2 (1:2). Ta porażka oznacza spadek tyskiego zespołu do II ligi.

Aby myśleć o grze w barażach, tyscy piłkarze musieli w Ząbkach zdobyć trzy punkty. Zaczęło się jednak fatalnie, bo już w 5. minucie błąd defensywy GKS wykorzystał Michał Bajdur. Zawodnik Dolcanu w sytuacji sam na sam pokonał debiutującego w I lidze Pawła Florka. 18-letni golkiper wskoczył między słupki tyskiej bramki za Sebastiana Przyrowskiego, który nabawił się kontuzji kostki. Z powodu urazu tuż przed meczem z gry wykluczony został także Artur Gieraga.

Tyszanie za wszelką cenę dążyli do wyrównania jeszcze przed przerwą, i blisko tej sztuki byli już w 33. minucie gry. Składną akcję „Trójkolorowych” niesygnalizowanym strzałem wykończył Maciej Kowalczyk. Doświadczony napastnik posłał futbolówkę w stronę bramki Dolcanu, a tam z dużymi problemami poza boisko sparował ją Mateusz Kryczka.

Piłkarze GKS dopięli swego pięć minut po wspomnianej wyżej sytuacji. W pole karne gospodarzy wpadł Damian Szczęsny, a jeden z zawodników ząbkowian nieprzepisowo go powstrzymał. Jedenastkę pewnym uderzeniem wykorzystał Marcin Wodecki. Niestety dla tyszan tuż przed końcem regulaminowego czasu gry swojej szansy z rzutu karnego nie zmarnował również Paweł Tarnowski.

W drugiej połowie tyski zespół musiał dążyć do odwrócenia niekorzystnego wyniku. Dobrze grający w defensywie gospodarze nie pozwalali gościom na zbyt wiele, stąd też podbramkowych okazji było jak na lekarstwo.

Najlepszą okazję miał Wodecki, który po faulu na Mateuszu Grzybku uderzał z rzutu wolnego. Strzał z okolicy 20. metra pofrunął jednak wprost w dobrze ustawionego Kryczkę. Po końcowym gwizdku sędziego faktem stał się najgorszy, z możliwych scenariuszy dla tyskiego klubu. GKS żegna się z I ligą po trzech sezonach spędzonych na tym poziomie rozgrywek…

Dolcan Ząbki - GKS Tychy 2:1 (2:1)
1:0 - Bajdur (5.)
1:1 - Wodecki (38. rzut karny)
2:1 - Tarnowski (44. rzut karny)

Sędziował: Jarosław Przybył (Kluczbork).

Dolcan Ząbki: 12. Kryczka (90, 1. Leszczyński) - 14. Jakubik, 8. Długołęcki, 16. Cichocki, 9. Tarnowski - 7. Bajdur Ż, 23. Matuszek, 17. Łuszkiewicz, 13. Piesio - 11. Kądzior Ż (74, 6. Klepczarek), 27. Mikita (54, 24. Świerblewski). Trener Dariusz Dźwigała.

GKS Tychy: 12. Florek - 16. Wawrzynkiewicz Ż, 9. Stasiak, 17. Omić, 88. Wodecki - 13. Grzybek, 8. Grzeszczyk, 77. Kosiec Ż, 28. Mączyński Ż (65, 10. Bąk) - 7. Szczęsny, 19. Kowalczyk (87, 31. Wrana). Trener Tomasz Hajto.