1L: GKS Tychy - GKS Katowice 0:3

W pierwszoligowych derbach Śląska, piłkarze GKS Tychy przegrali z GKS Katowice 0:3 (0:0). Wszystkie bramki dla gości zdobył Grzegorz Goncerz, który ustrzelił klasycznego hat-tricka.

O sobotnim spotkaniu rozgrywanym w Jaworznie już przed jego rozpoczęciem powiedziano i napisano wiele. Szczególnie dla tyszan mógł to być kluczowy mecz w kontekście utrzymania na zapleczu T-Mobile Ekstraklasy. Na murawie oprócz pauzującego za czerwoną kartkę Marcina Radzewicza, zabrakło także Artura Gieragi, który na jednym z treningów nabawił się urazu.

Początek meczu przebiegał pod dyktando „Trójkolorowych”, którzy częściej byli w posiadaniu piłki. W 11. minucie, po kolejnym rzucie rożnym wykonywanym przez Łukasza Grzeszczyka, futbolówka trafiła na głowę Muhameda Omicia, który minimalnie przeniósł ją nad poprzeczką.

W kolejnych fragmentach spotkanie wyrównało się, choć co jakiś czas obie drużyny stwarzały sobie okazje pod bramką przeciwnika. Pod koniec pierwszej połowy indywidualna akcja Damiana Szczęsnego zakończyła się celnym uderzeniem i interwencją Rafała Dobrolińskiego.

Energiczny skrzydłowy swoją szansę miał również tuż po przerwie, kiedy to zamykał akcję na prawej stronie, jednak tym razem przeniósł piłkę ponad bramkę. Chwilę później do głosu doszli katowiczanie, a sprytnym lobem nad próbującym interweniować Sebastianem Przyrowskim popisał się najlepszy strzelec I ligi Grzegorz Goncerz.

W 59. minucie bliski wyrównania był Maciej Kowalczyk, ale pełniący w tym meczu funkcję kapitana zawodnik, przegrał pojedynek biegowy z golkiperem GieKSy, który szybciej dopadł do piłki zagranej przez Jakuba Bąka. Swój strzelecki popis kontynuował natomiast Goncerz, i kilkanaście sekund po tym, jak minęła godzina gry zdobył swojego drugiego gola w tej potyczce.

Nie było to jednak ostatnie trafienie napastnika GKS, bo na dziesięć minut przed końcem meczu faulowany przez Michała Stasiaka w polu karnym tyszan był Przemysław Pitry. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł właśnie Goncerz i pewnym, mocnym uderzeniem nie dał szans golkiperowi „Trójkolorowych”.

W ostatniej kolejce tegorocznej edycji I ligi tyscy piłkarze zmierzą się na wyjeździe z Dolcanem Ząbki. Aby myśleć o grze w barażach, to spotkanie musi zakończyć się zwycięstwem GKS.

GKS Tychy - GKS Katowice 0:3 (0:0)
0:1 - Goncerz (53. asysta: Pitry)
0:2 - Goncerz (61. asysta: Ceglarz)
0:3 - Goncerz (80. rzut karny)

Sędziował: Piotr Lasyk (Bytom).

GKS Tychy: 1. Przyrowski - 16. Wawrzynkiewicz, 9. Stasiak Ż, 17. Omić, 13. Grzybek Ż - 7. Szczęsny, 77. Kosiec (73, 73. Biskup), 8. Grzeszczyk Ż, 19. Kowalczyk, 28. Mączyński - 10. Bąk (71, 11. Nieśmiałowski). Trener Tomasz Hajto.

GKS Katowice: 1. Dobroliński - 4. Czerwiński Ż, 27. Kamiński, 29. Jurkowski, 2. Pietrzak - 14. Ceglarz Ż (68, 16. Januszkiewicz), 23. Pielorz, 28. Leimonas Ż (68, 20. Duda), 81. Pitry, 11. Wołkowicz (82, 19. Szołtys) - 7. Goncerz. Trener Piotr Piekarczyk.