1L: Arka Gdynia - GKS Tychy 4:0
Od dużego falstartu rozpoczęli tyscy piłkarze ligowe zmagania w tym roku. Podopieczni Tomasza Hajty w wyjazdowym spotkaniu 20. kolejki przegrali z Arką Gdynia 0:4 (0:0). Przez godzinę tyszanie grali w dziesiątkę, po tym jak czerwoną kartką ukarany został Muhamed Omić.

Z dużymi nadziejami przystępowali zawodnicy GKS do spotkania, które inaugurowało wiosenne zmagania w I lidze. Zmiany, które nastąpiły w tyskiej drużynie zimą mają dać utrzymanie w I lidze. Po meczu z Arką ten cel w dalszym ciągu jest realny, choć o potyczce w Gdyni zielono-czarno-czerwoni będą chcieli z pewnością jak najszybciej zapomnieć.

Na początku spotkania było widać w niektórych zagraniach nerwowość. Żadna z drużyn nie narzucała jednak wysokiego tempa, stąd też podbramkowych sytuacji było niewiele. Tyszanie najlepszą okazję w pierwszej części gry stworzyli sobie w 28. minucie. Marcin Wodecki z prawej strony pola karnego Arki dobrze wypatrzył Jakuba Bąka, który przyjął futbolówkę i natychmiast oddał mocny strzał w stronę bramki gospodarzy. Piłka poszybowała jednak nad poprzeczką.

Sporych emocji, szczególnie tyskiemu zespołowi, dostarczyła mocno kontrowersyjna decyzja arbitra w 31. minucie meczu. Stoperom GKS - Muhamedowi Omiciowi i Tomaszowi Porębskiemu próbował urwać się napastnik gdynian Marcus da Silva, ale kilkanaście metrów przed bramką gości przewrócił się. Sędzia Przybył uznał, że Bośniak nieprzepisowo zatrzymał Brazylijczyka i ukarał go czerwoną kartką. Tyszanie przez godzinę musieli więc radzić sobie w osłabieniu.

Gospodarze wyczuli swoją szansę na zwycięstwo w tym meczu, dlatego od początku drugiej połowy ruszyli do ataku. Piłkarze trenera Hajty dzielnie bronili się przez dziesięć minut, ale w 55. minucie faulu we własnym polu karnym nie ustrzegł się Porębski. Szansę z jedenastu metrów wykorzystał da Silva. Środkowy obrońca GKS niemal natychmiast mógł się zrehabilitować, skierował nawet piłkę do bramki Arki, ale znalazł się w tej sytuacji na spalonym.

W kolejnych minutach podopieczni Grzegorza Nicińskiego skutecznie wypunktowali tyski zespół. W 66. minucie gry prowadzenie Arki podwyższył Michał Nalepa, który dość szczęśliwie ulokował futbolówkę w siatce. Kwadrans przed końcem silnym uderzeniem pod poprzeczkę popisał się Paweł Abbott, a wynik w ostatniej minucie regulaminowego czasu meczu ustalił Fin Patrik Lomski. „Trójkolorowi” mogli pokusić się o honorowego gola, ale niewiele do szczęścia, przy strzałach z dystansu zabrakło Marcinowi Radzewiczowi i Robertowi Dymowskiemu.

W najbliższa sobotę GKS zmierzy się z Widzewem Łódź. Patrząc z perspektywy tabeli, będzie to bardzo ważne spotkanie, dlatego wierzymy, że w Jaworznie zobaczymy zupełnie odmieniony tyski zespół.

Arka Gdynia - GKS Tychy 4:0 (0:0)
1:0 - Marcus da Silva (55. rzut karny)
2:0 - Nalepa (66.)
3:0 - Abbott (74.)
4:0 - Lomski (89.)

Sędziował: Jarosław Przybył (Kluczbork).

Arka Gdynia: 24. Miszczuk - 32. Stolc, 3. Sobieraj, 29. Marcjanik, 23. Warcholak - 26. Renusz, 6. Łukasiewicz, 14. Nalepa (84, 18. Gałecki), 19. Rzuchowski (46, 9. Abbott), 25. Wojowski Ż (69, 22. Lomski) - 8. Marcus da Silva. Trener Grzegorz Niciński.

GKS Tychy: 1. Przyrowski Ż - 20. Gieraga, 4. Porębski Ż, 17. Omić CZ (31.), 28. Mączyński - 21. Radzewicz, 13. Grzybek, 14. Dymowski Ż, 8. Grzeszczyk (61, 19. Kowalczyk), 88. Wodecki (36, 77. Kosiec) - 10. Bąk Ż (72, 27. Janik). Trener Tomasz Hajto.