1L: GKS Katowice - GKS Tychy 2:0

Pierwsze derby Śląska na zapleczu T-Mobile Ekstraklasy w sezonie 2014/15 dla GKS Katowice. Tyscy piłkarze w sobotnim meczu 16. kolejki przegrali z zespołem Artura Skowronka 0:2 (0:0).

Przed tym spotkaniem trener tyszan Tomasz Wolak miał spore problemy ze zdrowiem swoich podopiecznych. Stąd też w meczowej kadrze znalazło się tylko siedemnastu zawodników. Mobilizacja w tyskiej drużynie była jednak duża, choć w początkowej fazie meczu więcej z gry mieli gospodarze, którzy stworzyli sobie bardziej klarowne sytuacje.

W 4. minucie niesygnalizowane uderzenie na bramkę strzeżoną przez Piotra Misztala oddał Grzegorz Goncerz, ale tyski bramkarz był na posterunku. Jeden z nielicznych strzałów gości w pierwszej połowie, w wykonaniu Roberta Dymowskiego, zakończył się pewną interwencją vis-a-vis Misztala, Antonia Buczka. Bardzo aktywny w zespole GieKSy był najlepszy strzelec I ligi Goncerz, który albo doskonale dogrywał partnerom, albo sam stwarzał sobie okazje strzeleckie. We wszystkich bez zarzutu spisywał się golkiper GKS, prawie wszystkich...

Misztal skapitulował w najmniej odpowiednim momencie, po kuriozalnej sytuacji. Goncerz wykazał się instynktem snajpera, bo wykorzystał błąd w komunikacji pomiędzy Dymowskim a bramkarzem GKS. Gospodarze poszli za ciosem i w 59. minucie gry prowadzili już 2:0. Tym razem dośrodkowanie z lewej strony wykorzystał Rafał Kujawa, który celnym strzałem głową ulokował piłkę w siatce.

Na ostatnie kilkanaście minut w tyskiej ekipie pojawił się Michał Biskup. Młody zawodnik GKS dał dobrą zmianę, a w 81. minucie spotkania stanął przed szansą na zdobycie kontaktowego gola. Napastnik tyszan ładnie złożył się do uderzenia futbolówki, ale świetnie między słupkami katowickiej bramki interweniował Buczek.

GKS Katowice - GKS Tychy 2:0 (0:0)
1:0 - Goncerz (47.)
2:0 - Kujawa (59. głową)

Sędziował: Marcin Szrek (Kielce).

GKS Katowice: 12. Buczek - 4. Czerwiński, 27. Kamiński Ż, 23. Pielorz, 2. Pietrzak - 14. Ceglarz (46, 10. Bętkowski), 5. Cholerzyński, 20. Duda (69, 18. Bodziony), 11. Wołkowicz (79, 21. Sobotka) - 7. Goncerz, 15. Kujawa. Trener Artur Skowronek.

GKS Tychy: 12. Misztal - 16. Wawrzynkiewicz, 19. Kopczyk, 17. Masternak, 28. Mączyński - 7. Szczęsny, 8. Bocian (71, 73. Biskup), 14. Dymowski, 77. Bukowiec (62, 21. Radzewicz), 88. Wodecki Ż - 11. Kowalczyk. Trenerzy Damian Galeja i Tomasz Wolak.