1L: GKS Tychy - Olimpia Grudziądz 0:1

W meczu 15. kolejki piłkarze GKS Tychy przegrali w Jaworznie z Olimpią Grudziądz 0:1 (0:1). Tyszanie w drugiej połowie spotkania nie wykorzystali dwóch rzutów karnych, goście natomiast mecz kończyli w osłabieniu.

Trener Wolak, który w spotkaniu z Olimpią pełnił funkcję tymczasowego trenera GKS dokonał kilku zmian w składzie tyszan. Szansę od pierwszej minuty dostali m.in. Robert Dymowski, z konieczności na środku defensywy wystąpił Łukasz Bocian, a opaskę kapitana założył Mateusz Bukowiec.

Od początku meczu sporo było walki z obu stron, ale szybko prowadzenie objęli podopieczni Dariusza Kubickiego. Dośrodkowanie Marcina Kaczmarka w polu karnym gospodarzy przedłużył Milan Andelković, a akcję celnym strzałem zamknął z najbliższej odległości Arkadiusz Aleksander. Zdobyta bramka spowodował, że piłkarze Olimpii cofnęli się i skoncentrowali się na defensywie.

Prowadzony przez tyszan atak pozycyjny co jakiś czas stwarzał zagrożenie pod bramką strzeżoną przez Łukasza Sapelę, choć grudziądzanie mądrze się bronili. W 37. minucie nie ustrzegli się błędu, jednak świetnej okazji nie wykorzystał Bukowiec. Maciej Kowalczyk idealnie zgrał futbolówkę pomocnikowi GKS, ten uderzył bez zastanowienia, ale nad poprzeczką.

Prawdziwy horror - niestety bez happy endu - wydarzył się w drugiej odsłonie spotkania. W 65. minucie gry po wrzutce z rzutu rożnego ręką we własnym polu karnym interweniował jeden z piłkarzy Olimpii. Sędzia podyktował jedenastkę, ale były napastnik grudziądzan, a obecnie GKS Maciej Kowalczyk fatalnie przestrzelił. Chwilę później piłkę na rozstrzygnięcie losów tego meczu miał Maciej Rogalski, jednak uderzył niecelnie z najbliższej odległości.

W 72. minucie „Trójkolorowi” otrzymali drugą szansę na gola z rzutu karnego. Tym razem, po faulu na Mateuszu Mączyński, do piłki podszedł Wojciech Trochim. Strzał zawodnika wypożyczonego z Podbeskidzia Bielsko-Biała wyczuł Sapela, futbolówka odbiła się jeszcze od poprzeczki i ponownie wróciła do golkipera gości. Wynik spotkania nie zmienił się, mimo że tyszanie przez ostatnie kilkanaście minut grali z przewagą jednego zawodnika, bo czerwoną kartką ukarany został Andelković.

Tyscy piłkarze rozegrali jeden z lepszych, o ile nie najlepszy mecz w tej rundzie. Zawiodła jednak skuteczność i więcej koncentracji oraz szczęścia przy obu rzutach karnych.

GKS Tychy - Olimpia Grudziądz 0:1 (0:1)
0:1 - Aleksander (9. asysta: Andelković)

Sędziował: Łukasz Szczech (Warszawa).

GKS Tychy: 12. Misztal - 16. Wawrzynkiewicz, 8. Bocian, 17. Masternak, 28. Mączyński - 7. Szczęsny Ż, 77. Bukowiec Ż, 14. Dymowski Ż (60, 23. Rutkowski), 13. Grzybek (60, 10. Trochim), 21. Radzewicz Ż (46, 88. Wodecki) - 11. Kowalczyk. Trener Tomasz Wolak.

Olimpia Grudziądz: 1. Sapela - 3. Bielawski, 13. Andelković Ż CZ (78.), 28. Piter-Buczko, 6. Banasiak Ż - 9. Kaczmarek (85, 8. Suchocki), 2. Łabędzki, 7. Szczot, 10. Popović, 19. Rogalski Ż - 21. Aleksander Ż (75, 18. Cieśliński). Trener Dariusz Kubicki.