1L: GKS Tychy - Miedź Legnica

To było bardzo nerwowe sobotnie popołudnie, które zakończyło się szczęśliwie dla piłkarzy GKS Tychy. Podopieczni Jana Żurka pokonali w Jaworznie drużynę Miedzi Legnica 3:1 (1:1), dzięki czemu w przyszłym sezonie ponownie zagrają na drugim szczeblu rozgrywkowym w Polsce!

Mecz z legnicką Miedzią wszyscy ludzie związani z GKS Tychy zapamiętają prawdopodobnie na bardzo długo. Ogromne nerwy towarzyszyły w tygodniu poprzedzającym to spotkanie, a także już podczas samego pojedynku rozgrywanego na Stadionie Miejskim w Jaworznie.

Ostatnie spotkanie tyski zespół rozpoczął z dwoma roszadami w składzie, w porównaniu z meczem w Katowicach. Trzecią, dość niespodziewaną zmianą było powierzenie opaski kapitana 18-letniemu Mateuszowi Grzybkowi. Jak przyznał sam zawodnik, w pierwszych minutach gry czuł ciężar odpowiedzialności, natomiast trema schodziła wraz z upływającym czasem.

Początek meczu należał do tyszan, u których widać było chęć szybkiego zdobycia gola. Później jednak do głosu doszli piłkarze z Legnicy, którzy posiadali optyczną przewagę. Oba zespoły stworzyły sobie po jednej niezbyt udanej próbie. W szeregach GKS na bramkę uderzał Denis Popović, ale przeniósł piłkę nad poprzeczką. Podobnie zakończyła się akcja Jakuba Chrzanowskiego, który z dystansu strzelił wysoko ponad bramką.

W 38. minucie stało się jednak to, czego tyscy kibice obawiali się najbardziej. Indywidualną akcję przeprowadził Wojciech Łobodziński, uderzył w światło bramki, futbolówka po rykoszecie trafiła pod nogi Patryka Szymańskiego, a ten nie zmarnował swojej szansy. W tym momencie w Olsztynie utrzymywał się bezbramkowy remis, stąd też GKS Tychy był poza I ligą. Na szczęście tylko na osiem minut, bo w ostatniej akcji pierwszej połowy Tomasz Doczekal po dograniu Mariusza Zganiacza strzelił wyrównującego gola. „Trójkolorowi” wrócili więc z dalekiej podróży...

Sytuacja GKS była w dalszym ciągu niepewna, dlatego tyszanie robili wszystko, aby zdobyć drugą bramkę. Udało się to już pięć minut po przerwie, za sprawą niezawodnego Popovicia. Po główce Doczekala golkiper Miedzi zdołał odbić piłkę, ale wobec świetnej podcinki Słoweńca był już bez szans. Podopieczni trenera Żurka w dalszej fazie meczu skupiali się już na defensywie, co jakiś czas wyprowadzając kontrataki. Po jednym z nich bliski szczęścia był aktywny tego dnia Doczekal, którego strzał obronił Aleksander Ptak.

W trzeciej minucie doliczonego czasu gry w polu karnym sfaulowany został Pavol Ruskovsky, a pewnym uderzeniem po ziemi zwycięstwo, i co najważniejsze utrzymanie na zapleczu T-Mobile Ekstraklasy przypieczętował Marcin Wodecki. Mimo wygranej z Górnikiem Łęczna do II ligi spadł Stomil Olsztyn, który w małej tabelce musiał ustąpić miejsca GKS i Chojniczance. I liga zostaje w Tychach!

GKS Tychy - Miedź Legnica 3:1 (1:1)
0:1 - Szymański (38.)
1:1 - Doczekal (45. asysta: Zganiacz)
2:1 - Popović (50.)
3:1 - Wodecki (90. rzut karny)

Sędziował: Paweł Malec (Łódź).

GKS Tychy: 53. Igaz - 13. Grzybek Ż, 21. Balul, 17. Masternak, 31. Chomiuk - 11. Szczęsny (71, 20. Ruskovsky), 8. Bukowiec (53, 28. Mączyński), 6. Zganiacz, 10. Popović (86, 7. Małkowski), 88. Wodecki - 23. Doczekal. Trener Jan Żurek.

Miedź Legnica: 30. Ptak - 9. Brożyna Ż (46, 2. Wołczek), 24. Midzierski, 5. Woźniczka, 20. Zasada - 7. Szczepaniak Ż, 26. Kasperkiewicz, 8. Cierpka (72, 10. Burkhardt), 18. Chrzanowski (66, 27. Madejski), 4. Łobodziński Ż - 77. Szymański Ż. Trener Dariusz Żuraw.