1L: GKS Tychy - GKS Katowice 3:1

GKS Tychy odniósł pierwsze od 36 lat zwycięstwo z lokalnym rywalem, GKS Katowice! W meczu 16. kolejki I ligi, podopieczni Jana Żurka wygrali z katowiczanami 3:1 po dwóch bramkach Ivicy Žunicia i jednym trafieniu Damiana Szczęsnego.

Niedzielne derby od mocnego uderzenia rozpoczęli piłkarze katowickiej GieKSy. Już w 4. minucie goście objęli prowadzenie za sprawą Kamila Cholerzyńskiego, który w zamieszaniu przejął piłkę i pewnym strzałem pokonał Marka Igaza. Słowacki bramkarz skapitulował po raz pierwszy od 363. minut, bowiem w czterech poprzednich spotkaniach zachowywał czyste konto.

Po mocnym początku, w kolejnych minutach tempo gry unormowało się, i co jakiś czas groźnie było pod jedną, jak i drugą bramką. Po blisko dwóch kwadransach katowiczanie po raz kolejny stworzyli groźną sytuację po rzucie rożnym. Rafał Pietrzak zagrał po ziemi na 18. metr do Grzegorza Fonfary, a ten bez namysłu uderzył na bramkę GKS. Futbolówka przeleciała jednak obok prawego słupka.

Tyszanie najgroźniejszą sytuację wypracowali sobie w 34. minucie, kiedy to świetnym strzałem z dystansu popisał się Ivica Žunić. Chorwacki pomocnik mierzył pod poprzeczkę, ale końcówkami palców zdołał sparować to uderzenie golkiper gości.

Na drugą połowę trener Żurek zdecydował się wpuścić Dawida Dzięgielewskiego. Młody pomocnik już trzy minuty po rozpoczęciu gry miał dogodną okazję, i choć wydawało się, że zrobił wszystko tak, jak powinien, to jego strzał o centymetry minął słupek bramki. Na szczęście tym razem nie sprawdziło się powiedzenie „niewykorzystane sytuacje się mszczą”, bo sto dwadzieścia sekund później sprytem w polu karnym GieKSy wykazał się Žunić, dając wyrównanie tyskiej drużynie.

W 69. minucie po faulu w środku boiska na Fonfarze, czerwoną kartkę ujrzał Daniel Mąka. Gdy wydawało się, że goście ruszą do ataku i z przewagą jednego zawodnika będą dążyli do zdobycia zwycięskiej bramki, to od 71. minuty na prowadzeniu byli już tyszanie. Mateusz Mączyński długim wyrzutem piłki z autu podał do Pawła Smółki, ten przedłużył ją głową do zamykającego akcję Damiana Szczęsnego, który dał ogromną radość kibicom zgromadzonym w Jaworznie.

Katowiczanie w ostatnich minutach prowadzili grę, ale oprócz okazji z 88. minuty, kiedy to strzał Michała Zielińskiego nogami sparował Igaz, nie zagrozili bramce GKS. „Trójkolorowi” rezultat meczu ustalili w doliczonym czasie gry. Patrik Čarnota przytomnie wycofał piłkę do Žunicia, a ten zdobył swojego drugiego gola w tym spotkaniu, stając się niewątpliwym bohaterem derbowego pojedynku, który przeszedł do historii. Tyszanie pokonali bowiem GieKSę po raz pierwszy od 1977 roku!

GKS Tychy - GKS Katowice 3:1 (0:1)
0:1 - Cholerzyński (4.)
1:1 - Žunić (50. asysta: Mąka)
2:1 - Szczęsny (71. asysta: Smółka)
3:1 - Žunić (90. asysta: Čarnota)

Sędziował: Jarosław Przybył (Kluczbork).

GKS Tychy: 53. Igaz - 30. Krajanowski (90, 14. Czupryna), 21. Balul, 17. Masternak, 28. Mączyński - 11. Szczęsny, 4. Žunić, 5. Gąsior Ż, 18. Mąka CZ (69.), 31. Chomiuk (46, 16. Dzięgielewski) - 9. Smółka (77, 23. Čarnota). Trener Jan Żurek.

GKS Katowice: 1. Budziłek - 4. Czerwiński, 27. Kamiński, 29. Jurkowski, 2. Pietrzak Ż - 31. Wołkowicz (75, 15. Gancarczyk Ż), 8. Fonfara, 5. Cholerzyński, 81. Pitry, 18. Chwalibogowski (59, 10. Wróbel) - 7. Goncerz (80, 25. Zieliński). Trener Kazimierz Moskal.