1L: GKS Tychy - Wisła Płock 1:0

GKS w końcu zwycięski! W meczu 12. kolejki I ligi tyszanie pokonali na Stadionie Miejskim w Jaworznie zespół Wisły Płock 1:0 (1:0). Gola na wagę trzech punktów zdobył w doliczonym czasie pierwszej połowy Damian Szczęsny.

Trener Żurek po raz kolejny zaskoczył z zestawieniem „jedenastki” tyskiego zespołu. Najważniejszą informacją była zmiana między słupkami, gdzie Piotra Misztala zastąpił debiutujący na poziomie I ligi Marek Igaz. Jak się później okazało, słowacki golkiper stał się jednym z bohaterów spotkania. W nowej roli na boisku można było zobaczyć Łukasza Małkowskiego, który wystąpił na prawej obronie, i Adama Imielę jako skrzydłowego.

Prawie cała pierwsza połowa przebiegała w spokojnym tempie, a sytuacji pod obiema bramkami było jak na lekarstwo. Choć już w 2. minucie z dystansu nieudanie próbował Ivica Žunić, to kolejne zagrożenie tyszanie stworzyli dopiero po dwudziestu minutach. Niesygnalizowanym uderzeniem popisał się Patrik Čarnota, jednak na posterunku był Seweryn Kiełpin.

Goście odpowiedzieli efektowną przewrotką w wykonaniu Krzysztofa Janusa, ale była ona zbyt lekka, by mogła zaskoczyć dobrze ustawionego Igaza. W 36. minucie, Damian Szczęsny, który jeszcze przed przerwą zmienił Imielę, dynamicznie wbiegł w pole karne Wisły, oddał strzał, jednak tylko w boczną siatkę. Pierwsza część zakończyła się mocnym uderzeniem. Najpierw precyzyjny strzał głową instynktownie sparował Kiełpin, ale przy kolejnej akcji płocki bramkarz nie popisał się. Zagraną przez Dawida Dzięgielewskiego piłkę wzdłuż bramki, przejął Szczęsny i przy odrobinie szczęścia wpakował ją do siatki, pomiędzy nogami golkipera.

O większości drugiej połowy również niewiele można by powiedzieć, bo płocczanie głównie dążyli do zdobycia wyrównującej bramki, a tyszanie starali się w tym im przeszkadzać. Wszystko zmieniło się od 74. minuty. Do gry przygotowany był Damian Czupryna, który miał zastąpić Patrika Čarnotę. Słowacki pomocnik został ukarany przez arbitra żółtą kartką za opóźnianie zmiany, która teoretycznie powinna wykluczyć go z gry, bo wcześniej już miał na koncie „żółtko”. Sędzia Małek tak jednak nie postąpił i zezwolił Czuprynie na wejście na plac gry. Chwilę później „Czupi” mógł podwyższyć wynik na 2:0, ale po dograniu Mateusza Mączyńskiego przeniósł futbolówkę wysoko nad poprzeczką.

Wszystkie znaki na niebie wskazywały na dramatyczną końcówkę, i tak właśnie się stało. W doliczonym czasie gry w pole karne gospodarzy pobiegł Kiełpin. Bramkarz Wisły doszedł do dośrodkowania z rzutu rożnego, uderzył piłkę głową, ale tylko kapitalna interwencja Igaza uchroniła GKS od straty gola. W odpowiedzi ruszyli „Trójkolorowi”, trafili nawet do pustej bramki za sprawą Marcela Gąsiora, ale sędzia wcześniej odgwizdał spalonego. Jedenaście kolejek musieli czekać tyszanie na kolejne ligowe zwycięstwo, które pozwoliło im przesunąć się w tabeli na siedemnastą pozycję.

GKS Tychy - Wisła Płock 1:0 (1:0)
1:0 - Szczęsny (45.)

Sędziował: Robert Małek (Zabrze).

GKS Tychy: 53. Igaz - 7. Małkowski, 19. Kopczyk, 17. Masternak, 28. Mączyński - 20. Imiela (27, 11. Szczęsny), 5. Gąsior, 4. Žunić, 23. Čarnota Ż, Ż (74, 14. Czupryna), 16. Dzięgielewski Ż (72, 31. Chomiuk) - 9. Smółka. Trener Jan Żurek.

Wisła Płock: 87. Kiełpin - 20. Stefańczyk Ż, 23. Magdoń, 5. Sielewski, 16. Hiszpański - 7. Janus, 24. Nadolski Ż (55, 18. Wlazło Ż), 25. Burkhardt, 10. Dziedzic, 8. Kaczmarek Ż (63, 11. Krzywicki) - 9. Sekulski (46, 32. Grzelak). Trener Marcin Kaczmarek.