position: absolute; right: 25px; top: 48pxposition: absolute; right: 05px; top: 28px

GKS Tychy w czołówce raportu Deloitte

Piłka nożna › Aktualności › Wiadomości
środa, 1 sierpnia 2018 12:40
autor: Krzysztof Trzosek

GKS Tychy w czołówce raportu finansowego pierwszej ligi. Analizę przygotowała firma doradcza Deloitte, we współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej i klubami. Sprawozdanie przedstawia przychody drużyn piłkarskich biorących udział w rozgrywkach w sezonie 2017/2018 za rok kalendarzowy 2017.

POTENCJAŁ NA AWANS

Łączne przychody operacyjne klubów grających w rozgrywkach w pierwszej lidze w ubiegłym roku sięgnęły 106,6 mln zł. Dodatkowo wpłynęło do nich ponad 5 mln zł z tytułu transferów zawodników. Z kolei największym źródłem zysków klubów zaplecza Ekstraklasy są przychody komercyjne, które stanowią aż 82 proc. wszystkich wpływów.
–  Raport pokazuje jak naprawdę funkcjonują pierwszoligowe kluby w aspekcie biznesowym. Skoro 82 proc. przychodów ma źródło komercyjne, to znaczy, że osoby zarządzające klubami dobrze radzą sobie na rynku i rozumieją jak ważne jest pozyskiwanie środków na rozwój. Dla całej polskiej piłki ważne jest to, by zaplecze było silne, dynamiczne i realizowało swe zadania – mówi Martyna Pajączek, Prezes Zarządu Pierwszej Ligi Piłkarskiej i członek zarządu PZPN.Podstawowy wniosek jest prosty- pierwsza liga cały czas rośnie w siłę. Prawdziwy zastrzyk gotówki klub otrzyma jednak dopiero w przypadku awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej. Przychody wszystkich zespołów grających w Ekstraklasie za ubiegły rok są pięciokrotnie wyższe niż klubów 1 Ligi w tym samym okresie. Zdecydowana przewaga klubów z wyższej klasy rozgrywkowej jest widoczna  w każdej z kategorii przychodów. Wynika to przede wszystkim z gry w europejskich pucharach, nowocześniejszymi stadionami, a przede wszystkim przychodami z transmisji spotkań.

Łączne przychody osiągnięte przez kluby 1 Ligi z działalności operacyjnej, bez uwzględnienia transferów, wyniosły w 2017 roku 106,6 mln zł. Drużyny z czołowej piątki rankingu wygenerowały niespełna połowę tej kwoty. Z kolei pierwsza trójka może pochwalić się przychodami zbliżonymi do klubów z dolnej części Ekstraklasy, pod kątem finansowym pokazuje to potencjał na awans do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce – mówi Marcin Diakonowicz, Partner, Lider Sports Business Group Deloitte.


BEZKONKURENCYJNY GKS TYCHY

Tyski klub może pochwalić się największym przychodem z tytułu dnia meczowego spośród wszystkich zespołów grających w pierwszej lidze! Wpływy wyniosły prawie milion złotych. Składają się na to sprzedaż biletów, karnetów oraz catering na stadionie.To stanowi 13% wszystkich przychodów. Dla porównania, średnia całej ligi wynosi o sześć procent mniej.

                                 


TELEWIZJA

Jednym z finansowych filarów klubu są transmisje. Przychody z tego tytułu w ubiegłym roku wyniosły 1,38 mln złotych. To trzeci wynik spośród wszystkich klubów grających na zapleczu Ekstraklasy. Średnia ligi była na poziomie 11%, z kolei GKS Tychy osiągnął o dziewięć punktów więcej.


FREKWENCJA

Sezon 2017/2018 pod względem frekwencji w pierwszej lidze okazał się nieco gorszy od poprzedniego, który był rekordowy. Średnio mecze pierwszoligowców oglądało 2 244 widzów, co jest wynikiem o 13 proc. niższym niż w sezonie 2016/2017. Frekwencją przekraczającą 4000 osób na mecz mogły pochwalić się tylko trzy kluby- GKS Tychy, Podbeskidzie Bielsko-Biała i Ruch Chorzów. Średnia na Stadionie Miejskim wyniosła 4140 kibiców.
WYNAGRODZENIA

Wynagrodzenia stanowią największą grupę kosztów w klubach piłkarskich. Przyjmuje się, że ich optymalny poziom powinien wynosić 60 procent. Na pierwszym miejscu tego niechlubnego rankingu znalazło się Zagłębie Sosnowiec, które wydało na płace 189 procent swoich przychodów. Wskaźnik GKS Tychy wyniósł 72 procent.TRANSFERY

Ich łączna kwota w ubiegłym roku wyniosła 5,42 mln zł, z czego 1,88 mln przypadło na transfery zagraniczne. W tym rankingu GKS Tychy uplasował się na piątym miejscu. Tyszanie na transferach zarobili 313 tysięcy złotych.


 

O RAPORCIE


Raport „1 Liga finansowa”, przygotowany przez Deloitte we współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej i Pierwszą Ligą Piłkarską, oparty jest na wielkości przychodów klubów piłkarskich uczestniczących w rozgrywkach 1 Ligi w sezonie 2017/2018 za rok kalendarzowy 2017. Raport został sporządzony w oparciu o przychody klubów 1 Ligi, pochodzących z trzech źródeł: z dnia meczu (wpływy ze sprzedaży biletów, karnetów i cateringu), praw do transmisji oraz komercyjnych (wpływy reklamowe, sponsoring, sprzedaż gadżetów). Dane zostały dostarczone przez kluby i nie były weryfikowane przez Deloitte.
 

WyszukiwarkaTabela ligowa

1. Warta Poznań 40
2. Stal Mielec 38
3. Podbeskidzie Bielsko-Biała 37
4. Radomiak Radom 36
5. Olimpia Grudziądz 31
6. Miedź Legnica 31
7. GKS 1962 Jastrzębie 30
8. GKS Tychy 30
9. Zagłębie Sosnowiec 26
10. Bruk-Bet Termalica Nieciecza 26
11. Stomil Olsztyn 26
12. Sandecja Nowy Sącz 25
13. GKS Bełchatów 24
14. Puszcza Niepołomice 23
15. Chrobry Głogów 20
16. Odra Opole 20
17. Wigry Suwałki 19
18. Chojniczanka Chojnice 16
rozwińpokaż szczegóły

Galeria zdjęć

Pierwszy trening GKS Tychy po przerwie zimowej
środa, 15 stycznia 2020


GKS Tychy TV

Sparing: Korona Kielce - GKS Tychy 2:1


Partnerzy

SPONSORZY & PARTNERZY


Zgłoś błąd

Widzisz błąd na naszych stronach?
Napisz do nas!
created by:input.com.pl
Copyright © 2003-2020 Tyski Sport S.A. · Polityka plików cookies