Śląskie derby dla GKS!

poniedziałek, 18 stycznia 2016 09:33
Martyna Gil

Tyszanie wygrali swój kolejny mecz ligowy. Tym razem na parkiecie przy alei Piłsudskiego polegli "Akademicy" z Katowic.

Chociaż tyszanie byli w tym meczu faworytem to jak mawiał klasyk derby rządzą się swoimi prawami. I tak też było tym razem. Już początek spotkania wskazywał, że nie będzie łatwo o zwycięstwo. Pierwsza kwarta bardzo wyrównana, była wymianą ciosów między Markiem Piechowiczem a Mariuszem Piotrkowski. Obaj zawodnicy trafiali w każdej swojej akcji. Pierwsza kwarta zakończyła się jednopunktowym prowadzeniem GKS-u. Druga odsłona pierwszej połowy to znów wyśmienita gra Mariusza Piotrkowskiego z AZS. W tyskim zespole odciążony został Marek Piechowicz i trafiali już inni zawodnicy, którzy pojawiali się na boisku. Przede wszystkim wysocy gracze jak Tomek Deja czy Wojtek Barycz. Z dobrej strony pokazał się Marceli Dziemba.
- staraliśmy się trzymać koncentrację przez cały mecz ale jak widać w pierwszej połowie pod koniec to się nie udało. W drugiej połowie po mocnych słowach trenera udało się doprowadzić do remisu i później do zwycięstwa. Ciężko gra się z drużyną, która ma nóż na gardle i walczy o utrzymanie w lidze. Dla nich każdy punkt jest ważny i dlatego takie spotkania są cięższe niż z czołówką tabeli - powiedział po meczu Marceli Dziemba.

Dwa zastoje strzeleckie w tej kwarcie spowodowały, że to katowiczanie schodzili na przerwę do szatni z prowadzeniem 42:46. Po ostrej reprymendzie tyszanie wyszli na drugą połowę mocno zmotywowani. Rewelacyjnie prowadzili grę Karol Szpyrka i Radek Basiński. Skorzystał na tym Tomek Deja, który dominował pod tablicą przeciwnika zdobywając większość punktów dla GKS-u w trzeciej odsłonie gry. Tyszanie nie tylko odrobili straty ale powiększyli też swoją przewagę do dziesięciu punktów. W czwartej kwarcie tyszanie mieli już grę pod kontrolą i tylko powiększali rezultat pewnego już zwycięstwa. Trener Tomasz Jagiełka mógł liczyć na swoich wysokich graczy, którzy nadal powiększali swoje konto pod tablicami jak i z dystansu. Ostatecznie tyszanie pokonali drugi raz akademików w tym sezonie wygrywając 92:77.
- nikt nie powiedział, że to będzie spacerek, właśnie z takimi drużynami jak Katowice gra się najciężej. Wiemy to po spotkaniach w Poznaniu i Inowrocławiu. Przyjeżdża drużyna teoretycznie słabsza, spada trochę koncentracja, wkrada się luz i może dlatego ciężko się gra z takimi drużynami jak AZS. Poza tym znamy się jak łyse konie, to są zawodnicy tutaj z rejonu, więc każdy zna swoje najlepsze strony, ruchy, rzuty z ulubionych pozycji i może dlatego grało się tak ciężko - powiedział po meczu Marek Piechowicz.

Za tydzień tyszan czeka seria meczów co trzy dni. Zaczną w sobotę kolejnym meczem u siebie z SKK Siedlce, następnie w środę wyjazd do Wrocławia na mecz ze Śląskiem i znów w sobotę u siebie prawdziwa uczta bo przyjeżdża lider z Krosna.

GKS Tychy - AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice 92:77 (22:21, 20:25, 27:13, 23:18)

GKS Tychy - Barycz 19 (3), Deja 18 (1), Piechowicz 16, Szpyrka 9 (1), Dziemba 8, Basiński 8, Bzdyra 6, Markowicz 4, Fenrych 4.