position: absolute; right: 175px; top: 48pxposition: absolute; right: 150px; top: 28px

Wywiady

Hokej › Aktualności › Wywiady

Jan Vodila: Nowy rozdział

wtorek, 5 czerwca 2012
autor: Leszek Sobieraj
W nowym sezonie trenerem naszych hokeistów będzie Słowak Jan Vodila. Szkoleniowiec związany był już z GKS Tychy, jako asystent trenera Miroslava Ihnacaka – od października 2008 r. do końca sezonu 2008/2009. Ma 51 lat i był zawodnikiem PA Presov, Koszyc (dwa tytuły mistrza kraju), potem grał w Finlandii we Włoszech, gdzie pracował także jako trener.

Kiedy w GKS Tychy był pan asystentem trenera Ihnacaka nie udało się zdobyć złota. Teraz się uda?
Jan Vodila: – Mam taką nadzieję, bo inaczej nie podjąłbym się tej pracy i nie wracał do Tychów. Choć jest tu jeszcze kilku zawodników, z którymi wówczas pracowałem, dziś to jest już inna drużyna i inny klub. W 2008 roku budowano lodowisko, przez większą część sezonu musieliśmy dojeżdżać na mecze treningi do Katowic. W ogóle sytuacja organizacyjna i finansowa była wtedy trudna. Mimo to, bardzo chcieliśmy zdobyć mistrzostwo, dotarliśmy do finału, gdzie lepsza okazała się Cracovia. Myślę, że w tych decydujących pojedynkach decydowały detale – nam czegoś zabrakło, a Cracovia miała więcej szczęścia. na sukces w sporcie składa się tak wiele czynników, że trudno cokolwiek obiecywać. Mogę jedynie powiedzieć, że pracując w Tychach zrobię wszystko najlepiej jak potrafię.

Zna pan niektórych zawodników GKS i pewnie nowych, którzy w tym sezonie pojawia się w kadrze: Baranyka, Łopuskiego, Dutkę, czy Witka.
- To prawda, zwłaszcza Baranyka i Łopuskiego dobrze pamiętam z poprzedniej pracy, bo graliśmy przeciwko nim, a z GKS np. Woźnicę, Bagińskiego, Parzyszka i innych, no i rzecz jasna Simicka. Mało natomiast wiem o młodych graczach GKS, których w tym sezonie jest kilku i którym muszę się dobrze przyjrzeć już podczas zajęć na lodzie. Choć mam już pewne wyobrażenie o kadrze, poszczególnych zawodnikach, drużyna dopiero się tworzy i mogą być jeszcze jakieś zmiany.

W kadrze trenerskiej będzie trzech szkoleniowców. Jak pan podzielił role?
- Zajęcia prowadzić będziemy we trójkę, rzecz jasna w zależności od potrzeb i fazy przygotowań. Trener Kremen będzie jednak zaangażowany w pracę z młodymi zawodnikami, którzy w perspektywie mają zasilić kadrę pierwszej drużyny. Jak się zdążyłem zorientować, dziś w GKS jest grupa młodych perspektywicznych zawodników i ja na takich będę właśnie stawiał. Co roku 2–3 juniorów powinno trafiać do pierwszej drużyny. Myślę, że nie tylko Tychy, ale w ogóle polski hokej, potrzebuje jak najwięcej takich graczy.

Oglądał pan mistrzostwa świata w Krynicy. Jak ocenia pan grę polskiej drużyny?
- Polskim zawodnikom brakuje przede wszystkim siły, wytrzymałości. Hokej to sport siłowy, zresztą jest takie hokejowe powiedzenie, że jak jest siła, to głowa myśli. Dopiero potem przychodzi taktyka. i tej siły, kondycji brakowało Polakom przede wszystkim. Są też oczywiście i inne elementy, bo nigdy nie jest tak, że decyduje tylko jeden. Na przykład w meczu z Koreą drużyna fatalnie zagrała w defensywie – prowadząc 2:0 w tak ważnym pojedynku dała sobie odebrać wygraną.

Jak rozplanował pan okres przygotowawczy?
- W poniedziałki, wtorki i czwartki mamy dwa treningi, w środę i piątek – jeden. Są to przede wszystkim zajęcia na siłowni, w terenie – głównie biegi, ćwiczenia na koordynację. Gramy w piłkę nożną, będzie siatkówka, zresztą muszę się dopiero rozejrzeć po Tychach i sprawdzić co i na jakich obiektach można trenować. Tak będziemy trenować w maju i czerwcu, potem mamy trzy tygodnie przerwy. Spotykamy się 23 lipca i mam nadzieję, że będzie już lód. Jeśli nie, to jeszcze zrobimy tydzień ćwiczeń „na sucho”, a potem zajęcia na lodowisku i sparingi.

Ma pan dwóch synów. Grają w hokeja?
- Nie, żaden nie gra. Jako dzieci próbowali, ale dość szybko dali sobie spokój, bo stwierdzili, że ich to nie interesuje. Zresztą do niczego ich nie zmuszałem, woleli uczyć się i studiować. ich wybór. dziś jeden ma 26 lat, drugi – 19.

Więcej w wydaniu magazynu Tyski Sport, który dostępny jest >>tutaj<<

Wyszukiwarka

Tabela ligowa

1. Tauron KH GKS Katowice 76
2. GKS Tychy 64
3. TatrySki Podhale Nowy Targ 55
4. JKH GKS Jastrzębie 53
5. Comarch Cracovia 48
6. KH Energa Toruń 47
7. KS Unia Oświęcim 44
8. MH Automatyka Gdańsk 34
9. Zagłębie Sosnowiec 31
10. PGE Orlik Opole 26
11. Węglokoks Kraj Polonia Bytom 15
12. Kadra U23 PZHL 8
rozwińpokaż szczegóły

Galeria zdjęć

Mikołajki w Ośrodku Kibice Razem GKS Tychy
czwartek, 6 grudnia 2018


GKS Tychy TV

Odwiedził stadion i wręczył prezenty. Mikołajki z GKS Tychy


Partnerzy

SPONSORZY & PARTNERZY


Zgłoś błąd

Widzisz błąd na naszych stronach?
Napisz do nas!
created by:input.com.pl
Copyright © 2003-2018 Tyski Sport S.A. · Polityka plików cookies