position: absolute; right: 175px; top: 48pxposition: absolute; right: 150px; top: 28px

Wywiady

Hokej › Aktualności › Wywiady

Eryk Derkowski: W drodze do spełnienia marzeń

piątek, 14 maja 2010
autor: Magda Wolschon
Młody i utalentowany, ale to dzięki swojej ciężkiej pracy z Polski trafił do czeskiej drużyny. Swoje pierwsze kroki na lodzie stawiał właśnie w Tychach. O różnicach między Polską, a Czechami, planach na przyszłość i marzeniach opowiedział szesnastoletni Eryk Derkowski - zawodnik ekstraligowego HC Ocelari Trinec.

Dlaczego właśnie hokej?
Przede wszystkim bardzo lubię sport. Na początku chodziłem na basen przez dwa lata. Pływanie to jednak dość monotonna dyscyplina i po jakimś czasie znudziło mnie to trochę. Hokej wybrałem trochę przypadkowo, często chodziłem na ślizgawki. Zostałem tam zauważony i zaproszono mnie na trening do klubu Pantery Tychy. Porozmawiałem o tym z rodzicami, zgodzili się i tak zacząłem grać. Najpierw były Pantery, później zmieniłem klub na MOSM Tychy, następnie Unia Oświęcim, a teraz gram w Czechach.

Jak wyglądały Twoje początki na lodzie?
Na pierwszych treningach jeździliśmy tylko na łyżwach, doskonaliliśmy swoje umiejętności jeszcze bez sprzętu. Podobały mi się te ćwiczenia. Później były większe emocje, kiedy dostaliśmy sprzęt hokejowy. Naprawdę było to spore przeżycie wystąpić po raz pierwszy w meczu.

Dość szybko trafiłeś do ligi czeskiej…
Tak, w pierwszej klasie gimnazjum stało się tak, że przeszedłem do Unii Oświęcim. Tam zdobyliśmy wicemistrzostwo Polski. Po tym sukcesie trafiłem właśnie do Czech. Zdecydowanie lepiej jest trenować w Czechach, ponieważ jest większa szansa na sukces.

W Czechach łatwiej jest zostać zauważonym?
Może tam jest trudniej zastać zauważonym, bo jest sporo dobrych zawodników. Uważam jednak, że gra w drużynie ekstraligowej to spora szansa na pokazanie siebie i swoich umiejętności.

A jak wspominasz swój debiut w kadrze narodowej?
Kiedy pierwszy raz grałem w kadrze na początku była trema i spory stres, ale później przyzwyczaiłem się i było to bardzo fajne przeżycie dla mnie.

Z jakimi zawodnikami najlepiej czujesz się na tafli?
Na lodzie musi być paru zawodników technicznych, ale też kilku siłowych, którzy lubią powalczyć o krążek. Muszą dużo podawać i muszą grać zespołowo… Hokej to sport zespołowy i trzeba szukać wielu podań.

Zakończony niedawno sezon możesz zaliczyć do udanych?
Zakończony sezon z pewnością mogę zaliczyć do udanych. Było kilka sukcesów, jeden większy. W grudniu dostałem nagrodę dla najlepszego napastnika w turnieju międzynarodowym. Myślę, ze był to udany sezon w moim wykonaniu, jeden z lepszych. Bardzo dużo się nauczyłem.

Jak wygląda Twój dzień?
Codziennie wstaję około 6.30, jem śniadanie i o 7.20 jadę do szkoły. W trakcie sezonu czasami trenujemy bardzo wcześnie rano by nie kolidowało to ze szkołą, natomiast w okresie letnim trening rozpoczyna się o 16.00 i trwa około dwie godziny, później wracam do hotelu, jakaś kolacja, nauka. Czasem spotykam się z przyjaciółmi albo oglądam mecze hokejowe. Po wyczerpującym dniu jestem dość zmęczony i najpóźniej o 23 kładę się spać.

Ciężko jest mieszkać poza domem, z dala od rodziny?
Od drugiej klasy gimnazjum mieszkam poza domem… Czy jest ciężko? W Trincu wszystko jest dobrze zorganizowane- posiłki, szkoła, treningi. Jest bardzo fajnie i jestem zadowolony.

Początki w Czechach były trudne?
Na początku było mi ciężko, wiadomo… Nie znałem języka, ale w zasadzie czeski jest podobny do polskiego i jakoś sobie poradziłem. W zaaklimatyzowaniu się z pewnością pomogli mi koledzy z drużyny oraz trener.

A czas wolny?
Powiem szczerze, że nie mam go za wiele. Codziennie po szkole trening, potem nauka i tylko w weekendy mam wolne, ale też nie zawsze, bo w trakcie sezonu mecze są rozgrywane również w niedzielę.

Jakie są różnice między polskim a czeskim systemem szkoleniowym?
Czy w Polsce funkcjonuje system…? Różnica między polskim a czeskim szkoleniem jest na pewno duża. Tam jest dużo dobrych, wykwalifikowanych trenerów, a co za tym idzie dużo dobrych treningów. Naprawdę różni się to w porównaniu z Polską. Treningi są podobne, ale jakość treningów oraz poziom meczów znacznie się różni.

Obecnie grasz w Czechach, czy chcesz wiązać z tym krajem swoją karierę klubową?
Na razie jeszcze nie wiem czy to właśnie z tym krajem chcę wiązać swoją przyszłość i dalszą przygodę, ale możliwe, że tak. Zobaczymy jak będzie. Na pewno tutaj spędzę najbliższe trzy lata.

A wymarzony klub na seniorski debiut?
Chciałbym grać w NHL. To na pewno duże wyzwanie i wiem, że będzie ciężko, ale właśnie taki jest mój cel. Może Washington Capitals. Tam gra mój idol- Alexander Ovechkin.

Dlaczego właśnie on jest Twoim idolem?
Podoba mi się technika oraz siła, jaką prezentuje Ovechkin. Cały czas śledzę jego karierę i poczynania jego drużyny. Często nagrywam mecze z jego udziałem. Niestety teraz odpadli w play off. Będę również oglądał Mistrzostwa Świata Elity, ponieważ na pewno się tam pojawi.

Jakie masz marzenia?
Tak jak już wspominałem marzę o grze w NHL, to przede wszystkim. Na pewno chciałbym również występować w reprezentacji Polski seniorów. Chciałbym zdobyć jakieś trofea, może Puchar Stanleya (tu śmiech)
Gdyby nie udało się za granicą to chciałbym grać w Polsce w naszej ekstralidze. Możliwe, że w GKS-ie. Nie wykluczam takiej możliwości. To też jest jakaś alternatywa dla mnie.

A co ze szkołą?
Na pewno chciałbym się dostać do najlepszego liceum w Cieszynie na profil matematyczno- fizyczny lub matematyczno- informatyczny. Lubię przedmioty ścisłe, a na lodzie potrzebna jest umiejętność logicznego myślenia. Potem oczywiście chciałbym pójść na studia. Możliwe, że będą one zaoczne, ponieważ prawdopodobnie nie będę miał za wiele czasu.

Czego Ci życzyć na przyszłość?
Może jeszcze większych sukcesów i dostania się do jakiejś dobrej ligi.

W takim razie tego Ci życzę.

Wyszukiwarka

Tabela ligowa

1. Tauron KH GKS Katowice 35
2. GKS Tychy 26
3. JKH GKS Jastrzębie 25
4. TatrySki Podhale Nowy Targ 22
5. KH Energa Toruń 21
6. Comarch Cracovia 21
7. MH Automatyka Gdańsk 20
8. KS Unia Oświęcim 13
9. Zagłębie Sosnowiec 13
10. PGE Orlik Opole 12
11. Węglokoks Kraj Polonia Bytom 7
12. Kadra U23 PZHL 1
rozwińpokaż szczegóły

Galeria zdjęć

Rozjazd przed meczem w Bolzano
wtorek, 16 października 2018


GKS Tychy TV

6. kolejka Ligi Mistrzów: Opinia Andrei Gusowa po meczu HC Bolzano - GKS Tychy 6:4


Partnerzy

SPONSORZY & PARTNERZY


Zgłoś błąd

Widzisz błąd na naszych stronach?
Napisz do nas!
created by:input.com.pl
Copyright © 2003-2018 Tyski Sport S.A. · Polityka plików cookies