Hokej › Aktualności › Relacje
Ciężki początek

Po trzymającym w napięciu do ostatnich sekund spotkaniu, GKS Tychy w pierwszym ćwierćfinałowym meczu uległ w rzutach karnych Aksam Unii Oświęcim 4:5.

Pierwszy mecz fazy play off mógł rozpocząć się bardzo dobrze dla tyszan, lecz Mikołaj Łopuski nie wykorzystał dogodnej sytuacji, kiedy to nie trafił w krążek strzelając na pustą bramkę. Niedługo potem swoją szansę wykorzystali oświęcimianie, a dokładniej Wojciech Wojtarowicz, który po strzale Jarosława Rzeszutki odbitym przez Sobeckiego, dobił gumę do siatki GKS-u. Tyszanie od pierwszych minut byli zespołem lepszym niż goście z Oświęcimia, niestety ulubieńcom tyskiej publiczności nie udawało się pokonać Michala Fikrta, który w ostatnim czasie jest w najwyższej formie. Na szczęście gospodarze wyrównali jeszcze w pierwszej tercji, a zrobił to Kanadyjczyk Jonathan Zion, który podczas przewagi ruszyłł na bramkę Fikrta, zwiódł go ruchem ciała i strzelił do praktycznie pustej bramki. Tyszanie po bramce na 1:1 mogli podwyższyć wynik, lecz bramkarz gości udowadniał, że jest jednym z lepszych bramkarzy w lidze. 21 sekund przed końcową syreną bramkę do szatni zdobyli goście. Zamieszanie pod bramką Sobeckiego wykorzystał Wojciech Wojtarowicz. Miejscowi mimo znacznej przewagi na lodzie musieli zejść na pierwszą przerwę przy wyniku 2:1 dla rywali.

Czego tyszanie nie zrobili w pierwszej odsłonie, zrobili w drugiej. Dokładnie dwadzieścia sekund po pierwszym rzucie krążka Roman Simicek doprowadził do wyrównania. Gospodarze w dalszym ciągu byli drużyną lepszą jednak cztery minuty po golu Simicka znowu musieli zacząć odrabiać straty. Wszystko za sprawą Damiana Piotrowicza, który bez problemu zwiódł Mariana Csoricha, a potem pokonał Arkadiusza Sobeckiego. Tyszanie dość szybko odrobili straty. Ładną asystą popisał się Tobiasz Bernat, który wypatrzył pod bramką Adriana Parzyszka, podał do niego, a kapitan tyskiego zespołu pokazał swoje doświadczenie i zdobył wyrównującego gola dla swojej drużyny. Druga tercja to znowu wyraźna przewaga drużyny Petera Kremena i Dominika Salomona, lecz pod koniec zawodnicy nieco opadli z sił. Tercja zakończyła się wynikiem 3:3, co przed ostatnią odsłoną zwiastowało wielkie emocje.

Trzecia tercja to wyrównana walka od początku. Wymiana ciosów została przerwana w 50 minucie meczu za sprawą Branislava Janosa, który pod bramką zwiódł bramkarza i dał prowadzenie tyskiemu zespołowi. Tyszanie nie cieszyli się długo z prowadzenia, bo już pół minuty później drużyna Aksam Unii doprowadziła do wyrównania. Czwartą bramkę dla gości zdobył Jarosław Rzeszutko. Walka o zwycięstwo w regulaminowym czasie gry toczyła się do ostatnich sekund. Jedna i druga drużyna mimo, że to dopiero pierwszy mecz zostawiła dużo sił na lodzie. W końcówce spotkania dużym atutem obu ekip byli bramkarze, którzy pewnie bronili wszystkie strzały. Trzecia partia zakończyła się wynikiem 4:4. Na kibiców zgromadzonych na Stadionie Zimowym w Tychach czekała, więc dogrywka.

Dodatkowe pięć minut dogrywki nie przyniosło efektów, mimo, że GKS oraz Aksam Unia miały swoje okazje. Na drodze do upragnionej „złotej bramki” stawał jednak albo bramkarz, albo niedokładność w zagraniach. Pięć  ekstra minut szybko minęło, więc wszyscy czekali na rzuty karne, w których niestety lepsi okazali się goście, pokonując Arkadiusza Sobeckiego dwa razy przy jednym trafieniu tyszan. Pierwszy ćwierćfinałów polskiej ligi hokeja zakończył się wygraną drużyny Aksam Unii Oświęcim 5:4.

GKS Tychy - Aksam Unia Oświęcim k.4:5 (1:2, 2:1, 1:1, d.0:0, k.1:2)
0:1 Wojciech Wojtarowicz - Jarosław Rzeszutko (01:47)
1:1 Jonathan Zion - Łukasz Sokół - Adrian Parzyszek (09:24) 5/4
1:2 Wojciech Wojtarowicz - Mariusz Jakubik (19:39)
2:2 Roman Šimíček - Adam Bagiński - Milan Baranyk (20:20)
2:3 Damian Piotrowicz - Slavomír Hriňa (24:11)
3:3 Adrian Parzyszek - Tobiasz Bernat - Branislav Jánoš (31:26)
4:3 Branislav Jánoš - Tobiasz Bernat - Jonathan Zion (49:08)
4:4 Jarosław Rzeszutko - Michał Kasperczyk (49:36)
4:5 Jarosław Rzeszutko DRZK

GKS Tychy:
Sobecki Arkadiusz - Jakes Tomas, Dutka Rafał; Łopuski Mikołaj, Simicek Roman (6), Bagiński Adam - Csorich Marian, Wanacki Jakub; Da Costa Teddy, Pasiut Grzegorz, Guzik Kacper - Sokół Łukasz, Zion Jonathan; Janos Branislav, Parzyszek Adrian, Baranyk Milan (2) - Ciura Bartosz, Majkowski Krzysztof, Galant Radosław, Bernat Tobiasz, Witecki Jakub.

Aksam Unia Oświęcim: Fikrt Michal - Kasperczyk Michał, Nikolov Angel (2); Piotrowicz Damian, Różański Jarosław (2), Rzeszutko Jarosław (2) - Gabryś Jerzy, Hrina Slawomir; Modrzejewski Marek, Tabacek Peter, Sarnik Piotr - Skrzypkowski Paweł (2), Połącarz Tomasz (4); Stachura Wojciech, Jakubik Mariusz, Wojtarowicz Wojciech - Żogała Adam, Piekarski Grzegorz; Fiedor Paweł, Kwadrans Tomasz, Adamus Mateusz.

Sędziowie: Sebastian Kryś - Tomasz Radzik - Marcin Młynarski - Tomasz Przyborowski

kary: 8:12 min.
strzały: 41:43 (10:16, 15:6, 11:15, 4:5, 1:1)