position: absolute; right: 175px; top: 48pxposition: absolute; right: 150px; top: 28px

Mariusz Czerkawski: To niesamowite, że klub non stop siedzi na samym szczycie

Hokej › Aktualności › Wiadomości
niedziela, 6 grudnia 2009 00:00
O swojej ocenie polskiego hokeja i planach na przyszłość.

 

Co sądzisz o zmianach w PZHL?
Powiem szczerze, że zaangażowałem się dość mocno w polski hokej w zeszłym roku. Jeszcze, kiedy były zmiany - świeża krew i nowy trener, mówię tu o szwedzkim trenerze (Peter Ekroth- przyp. red.). Wydaje mi się, że wszystko szło w dobrym kierunku, niestety w czerwcu zaszły drastyczne zmiany. Trener został zwolniony, jego asystent również i automatycznie ja też przestałem współpracować z kadrą. Pan Pysz chciał żebym został i dalej angażował się w sprawy reprezentacji, ale jakoś nie mogliśmy się dogadać do końca i odpuściłem stronę merytoryczną. Także nie wiem, co się dzieje w związku. Teraz z boku przyglądam się temu komentując mecze dla TVP Sport.

 

W dwa miesiące hokeiści rozegrają trzydzieści spotkań. Czy to nie za dużo na polskie realia?
Dużo czy też mało? Ostatnio rozmawiałem z kilkoma osobami, które mówią, że lepiej jest grać mecze niż tylko trenować. Z jednej strony były głosy żeby grać mniej, a kiedy zrobiło się mniej meczów nagle wszyscy mówili, że cały świat gra więcej. Dodano, więc następne dwie rundy. Raz jednym nie pasuje, raz drugim. Ja nie gram w hokeja i niech decydują ci, którzy grają oraz niech kluby postanawiają, co dalej. 60 dni co drugi dzień mecz… Zapewne jest to dosyć ciężki rygor, ale nie ja to przecież ustalałem.

Popierasz zmniejszenie liczby obcokrajowców w klubach do czterech?

Jest to jeden aspekt, w którym nie do końca wiadomo, co jest dobre. Im mniej obcokrajowców tym więcej Polaków. Z drugiej strony, jeżeli jest więcej obcokrajowców liga może być atrakcyjniejsza. Większość klubów oponowała za tym, że łatwiej jest ściągnąć obcokrajowców. Przy tym, co słyszeliśmy o kryzysie finansowym i jak ciężko jest dopiąć budżety powiedzmy sobie szczerze… Obcokrajowiec za darmo nie przyjedzie. Jedno z drugim jakoś się nie wiąże.

Czy któryś z zawodników w polskiej lidze hokejowej przykuł Twoją uwagę?

Oczywiście jest paru zawodników, są atrakcyjne mecze. Przecież już oglądaliśmy ciekawe pojedynki. Jest sporo emocji przynajmniej teraz. Nie zawsze mieliśmy takie emocje w listopadzie. Teraz jest więcej niewiadomych, więcej zaangażowania, bo po prostu te mecze są o jakąś stawkę. Na pewno mamy sporo zawodników, którzy są utalentowani, ale wiadomo, że to wszystko trzeba popierać jeszcze ciężką pracą i mam nadzieję, że właśnie tak będzie wśród tych młodych graczy.

Jak oceniasz poziom polskiego hokeja? Nie zbyt dobrze radzimy sobie na arenie światowej…

Podejrzewam, że ostatnio dobrze było jakieś 20 lat temu. Początek lat 90 może nie był dobry, ale w 1992 byliśmy na olimpiadzie, w 1991 był  awans. Jednak gdzieś po tych przemianach politycznych nie zaczęło się robić dobrze. Kopalnie przestały sponsorować kluby hokejowe i zaszły zmiany. Na pewno teraz mamy taki okres gdzie nie osiągamy największych sukcesów, ale z drugiej strony z tego, co słyszę, bo przecież dopiero od roku jestem bliżej polskiego hokeja - nie było mnie w kraju przez kilkanaście lat i nie obserwowałem ligi, to sporo ludzi mówi, że jest lepiej niż pod koniec lat 90. Zapewne jest jeszcze sporo pracy przed wszystkimi, aby piąć się do góry. Oczywiście wszystko musi zacząć funkcjonować począwszy od spraw organizacyjnych poprzez system treningów, zaangażowanie zawodników, szkolenie trenerów. To jest problem nie tylko hokejowy. We wszystkich kwestiach, jeżeli chce się odnieść sukces to jest to ważne.

A jak wygląda Twoja ocena ostatnio powstałej kadry U23? Nie za dużo tych podziałów?
Z tego, co wiem to po prostu było jakieś zapotrzebowanie na zawodników, którzy są na pograniczu. Są już za starzy na U20, a jeszcze za mało doświadczeni na seniorską reprezentację. Takie pomysły zawsze są dobre. Im więcej mamy takich drużyn tym lepiej. Z drugiej strony słyszałem opinie, że te pieniądze można było przeznaczyć na kogoś innego, na inne grupy. Prawda jest taka, że z ministerstwa są pieniądze, które tylko i wyłącznie idą na drużynę U23. Jeżeli tego zespołu by nie było pieniądze nie poszłyby nigdzie indziej. Także lepiej żeby ta drużyna istniała. Sądzę, że im więcej mamy zawodników, którzy grają i się ogrywają tym lepiej.

Przejdźmy do tematu mniej przyjemnego… W ostatnim czasie frekwencja na polskich lodowiskach dramatycznie spada. Jak myślisz, co jest tego powodem?
Nie wiem czy po prostu mamy już tyle kanałów telewizyjnych w domach, że wolimy siedzieć w domu, zmieniać kanały i oglądać inne rzeczy, czy może mamy inne sprawy na głowie. Być może przyczyna jest również spowodowana finansami rodzin oraz kibiców. Trudno mi powiedzieć czy to ma akurat wpływ czy też nie. Oczywiście każde miasto, które organizuje takie rozgrywki i każdy klub chciałby mieć wypełnioną halę przysłowiowo do ostatniego miejsca.

Sądzisz, że akcja, jaką podjął GKS Tychy, czyli darmowe rozdawanie biletów szkołom może pomóc i coś zmienić?
Na pewno tak. Miejsca na trybunach będą wypełnione, a hokej będzie propagowany. Jest to bardzo mądre podejście. Ja często rozmawiałem z dyrektorem Pawlikiem na ten temat i uważam, że właśnie takie rzeczy powinno się robić. Na przykład dla domów dziecka czy też szkół rozdawanie biletów jest istotne. Ważne żeby młodzież chodziła na mecze, przyglądała się i miała styczność ze sportem. Przecież tak, naprawdę zaczęła się moja miłość do hokeja. Kiedyś poszedłem z tatą na mecz i od tego momentu zapragnąłem zostać hokeistą.

Skoro jesteśmy już przy temacie GKS-u to czy w tym sezonie tyscy hokeiści mają szansę na zdobycie największych trofeów?
Mają szansę już od paru lat. Na pewno jest to niesamowite, że klub non stop można powiedzieć siedzi na samym szczycie. Drużyna gra finały rok po roku. Nawet w momencie gdzie każdy myślał, że już się nie uda. Pamiętamy przecież zeszłoroczne problemy z lodowiskiem, również w tabeli sytuacja nie wyglądała za dobrze. Widzimy jednak, jak klub dał sobie radę. Niestety w finałach nie udało się pokonać Cracovii. W tym roku natomiast widać, że dobrze przepracowane lato daje efekty. Zawodnicy pracowali z trenerem od letnich treningów, a to dało owoce, bo przecież bardzo ważne jest czuć się pewnie i mocno na lodzie.

Jakie zmiany zaszły w klubie od Twoich występów w tyskich barwach?
Ostatni raz zagrałem 25 stycznia 2009 o ile się nie mylę, także aż tak dużo chyba się nie zmieniło. Ale mówiąc poważnie to ostatni raz grałem tutaj w 1991 roku i generalnie od tamtego czasu w całym kraju bardzo wiele się zmieniło.

A nie ciągnie Cię czasem, żeby założyć sprzęt i wyjechać na lód?
Powiem szczerze, że ten czas już minął. Każdy przechodzi okresy w swoim życiu. Dziś jak przyszedłem na lodowisko to pani z ochrony zapytała mnie czy to jest właśnie to lodowisko, na którym zaczynałem. Odpowiedziałem, że tak, choć bardzo zmienione. Przecież ja zaczynałem jako ośmioletni chłopak i od tamtej pory sporo czasu upłynęło. Ten rozdział został już zamknięty w moim życiu. Oczywiście czasem wychodzę jeszcze na lód, ale to tylko na mecze charytatywne.

A może ekipa old boy’ów? Jak się na to zapatrujesz?

Szczerze mówiąc nie ciągnie mnie już w tym kierunku.

Zawsze podkreślasz jak ważne jest szkolenie dzieci i młodzieży. Czy są szanse, że kiedyś Mariusz Czerkawski zostanie trenerem?
Bardzo ważne jest szkolenie dzieci i młodzieży, ale nie każdemu jest to dane i nie każdy ma do tego powołanie. Na razie nigdzie nie jestem dłużej niż parę dni, tygodni. Nadal dużo podróżuję. Żeby szkolić młodzież trzeba być na miejscu, a jak powiedziałem to nie jest na razie w moim życiu możliwe. Często jeżdżę do szkół na spotkania, zawsze jestem otwarty, aby przyjechać do kogoś na trening. Zresztą wszyscy moi znajomi, którzy tutaj trenują kluby młodzieżowe wiedzą o tym, że zawsze mogą na mnie liczyć.

 

Tychy, 20.11.2009

rozmawiała: Magda

Wyszukiwarka

Tabela ligowa

1. Tauron KH GKS Katowice 76
2. GKS Tychy 64
3. TatrySki Podhale Nowy Targ 55
4. JKH GKS Jastrzębie 53
5. Comarch Cracovia 48
6. KH Energa Toruń 47
7. KS Unia Oświęcim 44
8. MH Automatyka Gdańsk 34
9. Zagłębie Sosnowiec 31
10. PGE Orlik Opole 26
11. Węglokoks Kraj Polonia Bytom 15
12. Kadra U23 PZHL 8
rozwińpokaż szczegóły

Galeria zdjęć

Mikołajki w Ośrodku Kibice Razem GKS Tychy
czwartek, 6 grudnia 2018


GKS Tychy TV

Odwiedził stadion i wręczył prezenty. Mikołajki z GKS Tychy


Partnerzy

SPONSORZY & PARTNERZY


Zgłoś błąd

Widzisz błąd na naszych stronach?
Napisz do nas!
created by:input.com.pl
Copyright © 2003-2018 Tyski Sport S.A. · Polityka plików cookies