position: absolute; right: 230px; top: 36pxposition: absolute; right: 175px; top: 48pxposition: absolute; right: 150px; top: 28px

Galeria Sław

Hokej › Klub › Galeria Sław

1

Po zakończeniu generalnego remontu Stadionu Zimowego w Tychach, na początku 2009 roku utworzono Tyską Galerię Hokejowych Sław.

Jako pierwszy trafił do niej Henryk Gruth. Ceremonia była połączona z oddaniem do użytku wyremontowanego lodowiska 16 stycznia 2009 roku.

Gruth-Henryk-

fot. Henryk Gruth pierwszy z prawej.

- To wspaniała sprawa, bo to pierwszy trykot, który znalazł się pod dachem wyremontowanej tafli. To dla mnie wielkie wyróżnienie, ale uważam, że taki gest to nie tylko docenienie mojej gry, ale także występów moich kolegów, z którymi wspólnie grałem w tyskim klubie - mówił podczas uroczystości Henryk Gruth.

Henryk Gruth - urodził się 2 września 1957 roku, grał na pozycji obrońcy. Jeden z najwybitniejszych zawodników w całej historii polskiego hokeja na lodzie. W reprezentacji Polski wystąpił 248 razy (rekordzista), zdobywając dla niej 54 bramki. Kapitan reprezentacji w latach 1982-1994. Czterokrotny uczestnik igrzysk olimpijskich: Lake Placid (1980), Sarajewo (1984), Calgary (1988), Albertville (1992). Dwukrotnie chorąży polskiej ekipy olimpijskiej - 1988 i 1992. Zawodnik GKS Tychy w latach 80. W 2006 roku jako pierwszy i jedyny Polak został przyjęty do Galerii Sław Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie w Toronto. Obecnie jest koordynatorem drużyn młodzieżowych i trenerem szwajcarskiego ZSC Lions.

13 września 2011 roku w Galerii Sław zawisła koszulka Mariusza Czerkawskiego.

czerkawski-mariusz1

- Bycie w Galerii Sław jest ogromnym wyróżnieniem. Na dodatek obok Henia Grutha, który od zawsze był moim idolem. Już gdy miałem kilka lat przychodziłem na lodowisko i podziwiałem jego technikę, zagrywki, podejście do krążka - mówił główny bohater uroczystości.

Mariusz Czerkawski - urodził się 13 kwietnia 1972 roku, grał na pozycji napastnika. Swoje pierwsze kroki na lodzie stawiał w GKS Tychy. Później grał w Szwecji, NHL i Szwajcarii. Olimpijczyk z Albertville (1992). Zakończenie kariery sportowej ogłosił 24 lipca 2008 roku, ale ostatni mecz rozegrał 25 stycznia 2009 w barwach GKS Tychy - klubu do którego przez całe życie podkreślał ogromne przywiązanie. Za wybitne zasługi dla rozwoju hokeja na lodzie oraz za osiągnięcia w działalności społecznej prezydent Aleksander Kwaśniewski nadał mu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

9 września 2012 roku trzecim członkiem Tyskiej Galerii Hokejowych Sław został Krystian Woźnica, który zmarł na początku 2008 roku. W uroczystości wciągnięcia koszulki wzięła udział jego małżonka Maria Woźnica oraz syn, a równocześnie zawodnik GKS Tychy - Michał Woźnica.

Krystian-Woznica-GKS-Tychy-4

- Życie zatacza czasami wielkie koło. Pocieszające jest to, że choć od czasu kiedy na lodzie grał Krystian Woźnica minęło pokolenie, to nazwisko Woźnica, dzięki Michałowi nadal pojawia się na lodzie. Dwa dni temu GKS wygrał mecz w Jastrzębiu, a autorem jednej z bramek był Michał Woźnica. Dla mnie ta bramka miała szczególny wymiar - była jak symboliczna dedykacja od syna dla ojca. Krążek w bramce - światełko pamięci w sercu - mówiła podczas uroczystości Alina Sowa, prezes spółki Tyski Sport S.A.

Krystian Woźnica - urodził się w 1954 roku, a karierę sportową rozpoczynał w Górniku Murcki, który w 1971 roku wszedł w skład powołanego do życia Górniczego Klubu Sportowego Tychy. Barwy GKS reprezentował przez niemal dwadzieścia lat. Grał w ataku, w tym czasie zdobył niemal 200 goli. Jego największy sukces to wicemistrzostwo kraju z 1988 roku. Pod koniec kariery zaliczył epizod w węgierskim zespole Alba Volan Budapeszt, ale to GKS Tychy był jego klubem. Po zakończeniu kariery był trenerem grup młodzieżowych MOSM Tychy, u niego hokejowego abecadła uczył się m.in. obecny bramkarz GKS Arkadiusz Sobecki. Zmarł w styczniu 2008 roku, mając zaledwie 54 lata. Koledzy z tafli wspominają go jako walecznego, bojowego, twardego i wyjątkowo przywiązanego do barw klubowych zawodnika.

Wyszukiwarka

Tabela ligowa

1. GKS Tychy 80
2. JKH GKS Jastrzębie 75
3. Re-Plast Unia Oświęcim 75
4. Podhale Nowy Targ 73
5. GKS Katowice 69
6. Lotos PKH Gdańsk 66
7. Comarch Cracovia 62
8. KH Energa Toruń 49
9. Zagłębie Sosnowiec 45
10. Kadra U23 PZHL 3
11. KS Naprzód Janów 3
rozwińpokaż szczegóły

Galeria zdjęć

GKS Tychy - Zagłębie Sosnowiec
piątek, 17 stycznia 2020


GKS Tychy TV

Filip Komorski: Nie będziemy chłopcami do bicia


Partnerzy

SPONSORZY & PARTNERZY


Zgłoś błąd

Widzisz błąd na naszych stronach?
Napisz do nas!
created by:input.com.pl
Copyright © 2003-2020 Tyski Sport S.A. · Polityka plików cookies